malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - SAVAŞIN FATURASI.

SAVAŞIN FATURASI.
Yazı Tarihi: 05 Ocak 2016 Salı

İki bin on altı, ne yazık ki iki bin on beşten kötü bir miras devir alarak yola çıktı.

İki taraf içinde amacı belli olmayan, her iki cephe dede kaybedeni ancak cephe gerisinde olan Türk, Kürt ve bu ülkede yaşayan bütün insanların ağır bedeller ile  ödüllendirileceği  kirli bir savaş.

Hem de hiç kazananı olmayacak, aksine ağır kayıplara neden olacak ağır ve kirli bir savaş.

Yeni yılın başlaması ile birlikte AKP iktidarı tarafından iğneden ipliğe her şeye getirilen ağır zamlar bunun ilk meyveleridir. Ekonomide yaşanan derin bunalımlar zaman ilerledikçe bu zamların insanların ceplerine yansıması ile birlikte, savaşı destekleyen ya da desteklemeyip karşı olan herkes tarafından daha çok hissedilecektir. Savaşın toplumsal boyutu, toplumsal tepkiye dönüşme süreci  o  zaman  başlıyacaktır.  Küçük ya da büyük, haklı ya da haksız olarak kabul edilip başlatılan her savaş için uzayan her süre,  ek ekonomik tedbirler, ekonomik yeni faturaların kesilmesi demektir. Bunun da  en  basit  yolu, toplumun  temel ihtiyaç ürünlerine ya zam, ya da vergilerin arttırılmasıdır.

Bu savaş, bu boyutu ile ne bir ulusal kurtuluş, nede bir sınıf savaşıdır. Onun için bir halkı toplu  olarak  bu  temelde cepheler yaratma ve savaşmalarına yol açmaz. Yani bu savaşta, ne Türk halkı Kürt halkına karşı topyekün bir cephe savaşına girer, ne de Kürt halkı o kadar itilmişlik ve dışlanmışlığa rağmen Türk halkına karşı bir cephe savaşına girmez.

 Amacı; sadece  iktidar  çevrelerinin belli siyasi ve ekonomik çıkar ve amaçlarının yerine getirilmesine dönük olan ve sadece onların bilgisi dahilinde  geliştirilip uygulanan  böylesi savaşlar, ancak  o toplumu oluşturan etnik, dinsel ve mezhepsel toplu çatışmalara dönüşür. Ya da daha açık bir ifade ile dönüştürülür. Tıpkı, şu anda İslam coğrafyasında  yaşanan  savaşlarda olduğu gibi.

 Görünürde bu nitelikli savaşlarda bile, her ne kadar siyasi, etnik, dinsel ve mezhepsel gerekçelerden kaynaklandığı söylense bile hepsinin en temel hedefi savaşmak istediği güç ve topluma karşı sonuçta bir ekonomik üstünlük elde ederek diğer toplumu iktidar gücü ile kendi kontrolü altına almak olsa da şu anda T.C devleti adına AKP nin kontrolünde başlatılan bu kirli savaş, genel kapitalist bir ekonomik  model yerleştirmekten ziyade  kontrolünden çıkmış olan siyasi hakimiyeti tekrar elde etmeye dönük bir savaştır. Bunda temel hedef sadece Kürt siyasi örgütlenmesi de değil. Bu genel, teröre karşı savaş politikası üzerinde daha ziyade  Türkiye bütününü kontrol altına alarak kapitalist ekonomik modeli tek başına istediği gibi çekip çevirmektir. Bu bakımdan savaşın tek sorumlusu kendisidir. Çünkü her şeyi ile ta baştan itibaren süreç bütün aşamalarında hep kendi kontrolünde devam ediyordu. İstediği zaman, farklı isim ve açılımlar adı altında şekillendirerek bu noktaya kadar bizzat getiren kendisi oldu.

Kürt siyasi hareketi bu noktada ne yazık ki AKP nin siyasi politik tuzağı karşısında politika geliştiremedi. İlk Suruç olayı ile birlikte iktidarın dümen suyuna kapılıp gitti. Bu siyasi bir başarı değildir. Halende aynı dümen suyunda yüzmeye devam ediyor.

Her ne kadar, büyük bir askeri güç ile sorunu geniş bir savaş boyutuna taşımışsa da Kürt sorunun bu şekilde, en azında, dün değil, bu gün kendi ifadeleri ile ev ,ev, sokak, sokak tek bir terörist dahi ortadan kaldırılıncaya kadar bu savaşın devam edeceğini söylüyorlarsa da  sorunun bu şekilde nihai olarak ortadan kalkmayacağını da en çok kendileri biliyor. Çünkü toplumsal insanlık tarihi geçmişten günümüze kadar bu tarihsel olayların üzerin de gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Fatura her topluma ne kadar ağır bedellere mal olmuşsa da toplumların tarihi bu gelişmelerin sayısız örnekleri ile dolu.

 Zira toplumlar bu  evrilmeler sonucunda toplum, toplumlar ulus olma özelliklerine kavuşarak günümüze kadar gelmişler. Kabul edilir ya da edilmez Kürt halkı da böylesi tarihsel bir gerçekliği yaşamış olan bir toplum, bir halktır. Yaşadığı tarihsel koşullar onu farklı bir sürece zorunlu kılmış ise de  bu realiteyi değiştirmez. Bu halk bütün özellikleri ile dün vardı, bu gün de var, yarın da var olmaya devam edecek. İnsanlardan  oluşan her toplumun var olduğu gibi.

Savaşın nedeni bu yüzden, Kürt halkının varlığı ya da yokluğunu tanıyıp tanımama değildir. Kürt ve terör sorunu üzerinde Türkiye genelinde bir siyasi projenin gerçekleştirilebilme sorunudur.

 

Yedi Haziran öncesi topluma verilen siyasi mesajlar iyi analiz edilir ise savaşın gerekçeleri daha iyi anlaşılmış olur. Haziran da elde edilmeyen siyasi strateji bir Kasım ile biraz daha geniş  bir zemine oturtularak uygulanmaya konulmuş oldu.

Bu hedefin gerçekleşmesi için bir Kasımda tüm Türkiye toplumuna  vaat edilen ekonomik talepler, asgari ücretin 1300 tl ye yükseltilmesi, emekli maaşlarına yapılan seyyanen zamlar ve diğer ekonomik iyileştirmeler bu savaş  politikaları sayesinde yine toplumun dar gelirli geniş tabakasına faturalandırılarak toplum hem ekonomik hem siyasi olarak bütün yaşamsal talepleriyle  eski konumundan daha aşağı bir seviyeye getirilmiş oldu. Yani kaşık ile vermiş olduklarını, bol kepçe ile tekrar almış oldu. Bu ekonomik bedel hem Kürt, hem Türk halkına eşit derecede faturalandırılıyor.

Evet,  savaş  bölgesinde  yaşıyan  Kürt halkı canıyla, malıyla ağır bir bedel ödüyor. Çocuk, kadın,  genç, yaşlı  demeden.  Kendi topraklarında, zorunlu göçmen konumuna itiliyorlar. Bu ağır faturayı bu halka kesen sadece T.C. devleti, ya da AKP  iktidarıdır  dersek  sorun karşısında işin kolayına kaçmış oluruz. Yüzde seksen iktidar ise, yüzde yirmi de hala silahlı mücadelede ısrar ederek AKP iktidarının hem ekonomik, hem siyasi  politikalarının  hazırlandığı  anlayışa hizmet etmektir.

Barış politikaları ile AKP iktidarının ne kadar güç kaybettiği, ne kadar huzursuz olduğu ve bunun sonucunda iktidardan olduğu 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ İLE somut olarak ispatlanmışken silahlı savaş politikalarına sarılmanın kimin işine yaradığı, kimin iktidarını pekiştirdiği de 1 Kasım seçimleri ile yaşanarak görüldü.

Bunun için bu kirli savaş  faturasının  bütün Türkiye halklarına  daha ağır bir bedele dönüşmeden, AKP ne kadarda devletin silahlı gücünü kullanarak  ille de savaş diyor ise de.Kürt siyasi ve silahlı örgütleri geri adım atarak, silahlı çatışmadan derhal vazgeçmeli ve barış politikalarına yoğunlaşmalılar.

Ve her platformda BARIŞ, BARIŞ diye öne çıkmalılar.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms