malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - MALATYA  CHP  DE  NE OLUYOR.

MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
Yazı Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe

Bir toplumun,  demokratik anlamda dönüşümünü sağlayacak olan kuruluşlar,  o toplumda yer alan sivil toplum kuruluşlarının  demokratik olarak örgütlenmesinde geçer.  Özelliklede  toplumu yönetmeye aday olan siyasi partilerin demokratikleşmesinden.

 Nitelik olarak, demokratik olmayan bir siyasi partinin toplumda bir demokratikleşme  yaratması  beklenemez. Tıpkı on üç yıldır toplumu yöneten AKP iktidarının  toplumda bir demokratikleşme sağlıyamadığı  gibi. Bu tarz  yapılanan siyasi partiler demokratikleşmeyi  otoriterleşme ile eş değerde görür ve bizim gibi ülkelerde  kendine has bir demokratikleşme (Demokrasi) kayramı yaratarak topluma dayatır ve  bunun etrafında oluşan algılar üzerinde o toplumu yönetirler.

Bu sadece iktidar partileri için geçerli olan bir yöntem ve anlayış değildir. Böylesine uzun bir süredir,  siyasi yapıda egemen olan otoriter parti örgütlenme anlayışı karşısında  alternatif, örgütlenme, politika belirleme bilinç ve kültürü geliştiremeyen muhalefetteki siyasi partilerde aynı  koşulları olduğu gibi kabullenip  o anti demokratik yapıya teslim olurlar. Hatta o partilerde bu yapıyı kendi siyasi görüş ve düşüncelerine uygun düşecek şekilde yorumlayıp kendi tabanlarına kabul ettirmeye çalışırlar. Bunun örneği de şu an tabandaki ilçe ve il kongrelerini tamamlayarak kurultaya hazırlan CHP dir.

Şimdi; on üç yıldır iktidarda olan ve deyim yerin de ise giderek devletleşen AKP, toplumu demokratikleştirdi mi. Adım, adım uygulamaları ile içine sürüklemiş olduğu toplumun yaşadığı iç savaş ortamı bunun en somut kanıtı. Hem ekonomik olarak, hem siyasi olarak, hem içer de hem de dışarı da. Yani hayır.

Gelelim CHP ye.

Bu güne kadar,  bütün politikalarını eleştirerek muhalefet edip,  iktidar olmaya çalışan CHP de böyle bir umut var mı.  Onu da CHP’  nin  altmış beş yıldır neden iktidar olmadığına dair  politikalarında görüyoruz. Hem de her şekli ile AKP den farklı bir parti olduğunu iddia etmesine rağmen. Yani oda kendi içinde bir türlü demokrasiyi benimsemedi. Demokratikleşmeyi içselleştirip  önce kendi içindeki üyesinin, sonra toplumun benimsemesini sağlayacak bir şekilde siyaset yapmadı. Bu gün olmuş halada yapmıyor. Hala ısrarla her seçim de aldıkları sonuçlara rağmen aynı anlayış temelinde örgütlenmeye devam ediyor. Yani hedef toplumun mutluluğu söylemi,  yalancılığı arkasına sığınarak il başkanları, milletvekilleri(sözüm ona) nin  kariyer ve mutluluğu. Toplum mu, canı cehenneme..

Eğer.

Bu gün, ülkenin bir tarafın da toplum, insanlar bir savaş ortamına sürüklenerek kendi yerini yurdunu, evini, barkını can güvenliği nedeniyle terk edip kendi ülkesi olarak gördükleri, yada öyle zannetikleri  bir ülkede mülteci durumuna düşürülmüş ise bunun sorumlusu  sadece var olan iktidar değildir. Aynı yapı ve anlayış ile o toplumu örgütleyip ucuz yollu iktidar olmaya çalışan muhalefet partilerine de aittir. Burada  en önemlisi de sol adına siyaset yaptıklarını  söyliyerek  muhalefet yapan siyasi partilerdir.

 Türkiye de dünde, bu günde siyaset yaparak,  toplum sorunlarını çözeceğim diyen hiçbir parti,  toplumun gerçek anlamda demokratikleşmesini  istemedi. Hepsi sadece öyle görünmeye çalıştı.

Bu gün cumhuriyetin kuruluşu ile yaşıt olan ve adeta bir çınar ağacıyla özdeşleştirilen CHP sinin  koca bir Malatya  il kongresinde  başka alternatif  aday çıkmıyor  ve aynı hatalı politikalar ile sonucu her seçim döneminde ortada olan başarısızlıklarla kanıtlanmış bir il başkanı ile yola devam etmeye çalışıp,  sonrada bunu demokratik bir dönüşüm olarak savunmak ya insanın kendisini aptal yerine koymasıdır, yada  oy toplamaya çalıştığı önce delegeleri sonrada o toplumu aptal yerine koymaktır.

Eğer, bir parti toplum partisi ise ve o siyasi partide tüm başarısızlıklarına rağmen aynı il başkanın karşısına başka adaylar çıkmıyor ise ve üstelik bu parti demokratik olduğunu iddia ederek siyaset yapan sol olduğunu söyleyen bir siyasi parti ise bunun iki nedeni olur.

1.Ya bu il başkanı çok başarılı olduğundan kimse karşısına çıkmaz. Demokratik özlü partilerde üye ve delegeler o başarılara sahip çıkarak o il başkanının değişmesini istemez.

Yada 2. Çok başarısız, yeteneksiz, birikimsiz yeniliklere  kapalı kendisini geliştirmeyen, başkasının kontrolüne açık bir yapıda olduğundan dolayı temsil etmiş olduğu kurumu  yaptığı uygulamalardan dolayı  batağa doğru sürüklüyor diyerek  onunla birlikte olmak istemezler.

Malatya CHP il örgütünü bu güne kadarki uygulamaları ve o uygulamalar sonucu elde etiği sonuçlara bakıldığı zaman hangi şık karşımıza çıkar. Tabiiki ikinci şık.

Bu bencil antidemokratik örgütlenme den dolayı CHP dün nasıl ki büyüyemediyse yarında büyüyemez. Oy veren taban o kadar seçeneksiz ve çaresiz kalmış ki ya sandığa gitmiyor, ya da nalet okuyarak oy veriyor.

Sayın vekil Doğanşehir ziyaretinde  örgütlenme anlamında  bundan sonra tam demokratikleşme olacak deyince,  bunun il örgütünde tabanda başlıyarak  uygulanacağını düşünmüştük. Görünen o ki bu parti aynı anlayıştan dolayı bundan sonraki seçimlerde kendisini bile her türlü siyasi cambazlığa rağmen seçmeyecek. Ve bundan sonra kendi içinde başka arayışlara girmek zorunda kalacak. Çünkü doğada olduğu gibi siyasette boşlukları af etmez.

Ve yine görünen o ki bu hataları ile CHP bir sonraki seçimlerde de AKP iktidarının altını doldurmaya devam edecek. Olan yine beyni ile midesi arasına sıkıştırılmış olan yoksul, emekçi dar gelirli halk kesimlerine olacak.

Olan kendi vatanında mülteci konumuna düşürülen Kürt halkına olacak.

Halbuki siyasetin temel amacı topluma toplum yararına çözümler üretmektir. Bu siyasetin amacı, hep topluma rağmen kendi yararına siyaset yapmaktan başka bir şey değil.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms