malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK  MÜMKÜNMÜ.?

ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
Yazı Tarihi: 07 Aralık 2015 Pazartesi

CHP ‘si Malatya il örgütünde  hummalı bir çalışma var.

Bu aralar,  ocak  ayında  yapılacak  olan  kurultay  öncesi  ilçe  kongreleri yapılıyor.  Peşinden  il  kongresi yapılacak ve tespit edilen kurultay delegeleri ile ocak ayında  kurultay  gerçekleştirilecek.

 İlk etapta yapılan ilçe kongrelerinde  yeterince katılım ve heyecan yok . Sanki bir ana muhalefet partisi değil de sıradan bir partinin kongreleri yapılıyor. Tabi eski alışkanlıklarla yapılan bu çalışmalar, beraberinde eski dedikodu ve eleştirileri de  beraberinde getiriyor getiriyor.

Yeni yönetime gelen arkadaşlar da, yine bundan öncekilerde olduğu gibi “Biz farklı çalışacağız. Herkese kapımız açık” diyorlar, demesine de daha ilk adımda neden kimsenin kongrelere ilgi göstermediğini de açıklıyamıyorlar.

İl başkanı doğal olarak  her ilçe kongresine katılıyor. Seçimi organize ediyor. Yeni yönetimi seçip bir diğerine gidiyor. Her kongrede  büyük başarılarından, çalışma temposunda, gezmedik,görmedik yer bırakmadığından, sıkmadık el bırakmadığımdan  bahsederek çok çalıştığını ifade ediyor, iktidar olana kadar da aynı tempo ile çalışaçağını  söylüyor. Nedense tüm bunların arkasında tüm bu başarılı çalışmanın ardında neler elde ettiklerini de söylemiyor.

Yani mesela; Hem Malatya merkezde, hem bütün ilçelerde partimizin gençlik, kadın kollarını örgütledik. Parti üyelerimizi parti politikalarımız doğrultusunda eğitip donattık ve bunlarla el ele vererek  şu kadar başarılar elde ettik.

Yani mesela; bir milletvekilliğimizi ikiye çıkardık..

Yani mesela; Malatya da belediye başkanlıklarının yarısını biz aldık.

Yani mesela; oyumuzu elli binden yüz bine çıkardık. Şu aşamada bizim Malatya da önemli örgütsel bir toplumsal tabanımız var.(!) Herkes bize gıpta ile bakıyor. Bu kongreden sonraki hedefimiz, altı milletvekilliğinin tamamını almak olacak. Bu çalışma tempomuza ayak uydurabilecek arkadaşları bu ilçe ve il konrelerimizde aramızda görmek istiyoruz.

Bunların aksine yangından mal kaçırırcasına, göz açıp kapama tarzı ile alelacele bir çırpıda kongreleri tamamlayıp gidiyor.

Bundan anlaşılan  amaç, yapılacak  il konresinde kendisine en elverişli delege sayısını tamamlayıp tekrar il başkanlığına devam etmek.

Yani partinin büyümesi ve iktidara nasıl gelebiliriz gibi yeniye dair hiçbir şey yok. Kendince bir minare bulmuş. Bu ilçe kongreleri ile de kılıf  uydurmaya çalışıyor.

Toplum batmış, çıkmış. İnsanlar ölmüş, öldürülmüş. Memleketin doğusun da savaş mı var, barış mı. Kimin umurunda. Hala az olsun benim olsun. Ya da olursa ben olayım. Gerisi umurumda değil. Anlayış bu.

Böylesi bencillik kokan bir anlayıştan topluma yarar bir politika beklenirmi.?

Ama bu karamsar havayı milletvekilimiz  sayın Veli Ağbaba  yeni seçilen Doğanşehir ilçe  yönetimini ziyaret ederken kısmen de olsa dağıttı. Sayın Ağbaba kendi ifadesi ile “ geçmişe yönelik bir çalışma muhasebesi yaptığımızda  yanlışlıklarının olduğunu, bundan sonra daha farklı bir çalışma yöntemi uygulayacaklarını, bunun aslında bundan sonra parti genel merkezinin yeni politikası olduğu, köy temsilciliğinden tut belde, ilçe ve il örgütlerinde görev alacak olan parti yöneticisinin mutlaka çalışacak arkadaşlardan tabandan seçilerek geleceğini,üyelik ve buna bağlı köy ve mahalle temsilçiliklerinin  yeni baştan usulüne uygun olarak seçileçeğini parti çalışmalarının bu anlayış doğrultusunda yapılacağını söyleyince biraz umutlanmadık desek yalan olmaz.

Tabi önümüzdeki günlerde yapılacak olan il kongresin deki tavrı bu umudumuzu  ya ileriye doğru  güçlendir, yada geriye doğru güçlendirir.  En azında şu ana kadar Malatya da oluşan kendileri açısın dada başarısızlık olarak gördükleri her seçim sonucunun sorumlusu olan il başkanı ve il örgütüne karşı takınacağı tutum ile bu düşüncesini olumlu yada olumsuzluk bakımında göstermiş olur.

Eğer gerçek anlamda parti içi bir demokrasi uygulanıp gerçekleştirilecekse bunun ilk uygulanacağı yerler belde, ilçe ve il örgütlerinin iç yapılarıdır. Demokrasinin en temel kuralıda  çoğunluğun iradesini yansıtan parti örgütleridir. Üyelerin doğrudan söz ve karar sahibi oldukları parti içi seçme ve seçilme yöntemleridir. Masa başı bir iki kişinin belirlediği delegelik yapılanması değil. CHP bunu aşarak, sayın Ağbaba nın dediği şekli ile  yenileşir ise iktidarın kokusunu  alır. Yoksa aynı alışkanlıklar ile beyinleri siyaset üretmeden yoksun olan kişi, kadro, delege ve yöneticiler ile bir elli yıl daha hayal kurmaya devam eder.

Bu gün CHP de ki müzminleşmiş olan sorun bir liderlik sorunu değildir. Tabandaki örgülerde hakim olan siyaset ve politikadan uzak kişi, kişiler ve yıllardır aynı döngü içerisinde giderek siyaseten asalaklaşan kadrolardır.

Bunun iyi bir ameliyat ile parti bünyesinden çıkarılıp atılması  artık bir zorunluluk olmuş durumda. Emin olun ki en sıradan üye ve sempatizan bile bunun farkında.

Bu ameliyat ile hem CHP  siyasetinin, hem de Türkiye de tıkanmış olan siyasetin önü açılmış olur.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms