malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - SOL SİYASETİN ACMAZI.

SOL SİYASETİN ACMAZI.
Yazı Tarihi: 09 Kasım 2015 Pazartesi

Türkiye ekonomik siyasal sistemi açısında önemli bir seçim süreci daha geride kaldı.

Sorunlar yumağı içerisinde debelenen toplum,  önümüzdeki dönemde uygulanacak politikalar ile düze çıkacağına emin mi?. Kendi deyişleri ile yok. O halde: neden  bu kadar oy farkı ile tek başına iktidar?

Her kesin bu soruya kendi bakış acısı ve hayat koşullarına göre farklı bir cevap vermesi gayet doğal ve normaldir. Tabi sadece sol adına politika yaparak toplumu değiştirmeye çalışan politikacılar dışında. Onların böyle bir şansları yok, olmamalıdır da.

Neden?

 Hangi siyasal sistemde olursa olsun, eğer, bir şekilde iktidar olmuş olan bir siyasal parti, kendisine muhalefet ederek iktidar olmaya çalışan diğer siyasal  parti yada partiler karşısında her zaman için on adım önde mücadeleye başlar.Hele  o siyasal parti devletleşebilecek bir şekilde uzun bir süre iktidarı elinde bulunduruyor ise. Üstüne üstlük bu iktidar partisi siyasi stratejisini toplumun geçmişten gelen dinsel, etnik ve mezhepsel değerleri ile beslenmiş olan insanların uhrevi(manevi) yaşam ve buna uygun düşen inançlar üzerinde yürütüyor ise. Muhalefet eden de sol olduğunu iddia eden bir siyasal parti ise hiç ama hiç olmamalıdır. Aksi taktir de ömür billah iktidar olamaz. Biz deki örnekte(Türkiye) olduğu gibi. Böylesi bir anlayışa teslim olan herhangi bir parti,  bu parti solda olsa, mevcut iktidar partisinin, gücün karşısında gelişme gösteremez. Çok olağan üstü koşullar dışında, bile demiyeceğim. Çünkü Türkiye toplumu çok olağan üstü koşulları da gördü ondan. Hem dün hem bu gün.

Türkiye de,  solda siyaset yaparak iktidar olmak isteyen parti, geçmişten günümüze kadar iktidara hep yakın olan parti CHP sidir. Aslında bu iki seçim döneminde ki tavır ve açılımları ile HDP sini de bu kategoride görebiliriz. Çünkü her iki parti de çatılarında tabana doğru farklı bir bakış anlayışı varsa da, yukarıdan bakarak farklı değerlendirdikleri toplumsal taban, beslendikleri, ya da beslenmeye çalıştıkları güç ve dinamikler temelde aynı ekonomik, sosyal, psikolojik, siyasi,kültürel yaşam çelişkileri ile boğuşarak hayatta  var olmaya çalışan güç ve dinamiklerdir. Bazı küçük istisna yi farklılıklar dışında hedefledikleri siyasi, sosyal ve ekonomik toplumsal politikaları da aynı kapıya çıkıyor. Sorunlara, ekonomik, sosyal temel çelişkilerden kopuk bakarak yorum yapıp siyaset üretmeye çalışan bazıları bunun böyle olmadığını iddia edebilirler. Sol politikanın ilk açmazı zaten burada başlıyor. Özelikle de örgütlenme,  toplum karşısında kendisini ifade etme, halkla sosyal bağ kurma ve tabi en önemlisi de  halkın anlayabileceği bir düzeyde kendisini ifade etme de ve de doğal olarak ortaya çıkan güvensizlik psikolojisine yenik düşme. Bu psikolojik güven yoksunluğu en doğru bir sol politika ve anlayışı bile karşısındaki asıl sahibine ulaştıramaz, aktaramaz. Dolayısı ile bir yandan kendi açmazı, diğer yandan toplumun açmazları ile mücadele eder durur.Bunu da başkasına, özellikle de rakiplerine  ben doğru politika yapıyorum ama sen anlamıyorsun. Ya da sırf eleştirmek için eleştiri yapıyorsun diye dayatmaya çalışır. Kusuru kendisinde görmez. Görmeyince de her seferin de aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekler. Gelişim ve değişime kapalı tipik bir feodal   toplumsal bakış ve anlayış politikada egemen olur. Böylesi bir yaklaşım ve çalışma tarzı da ne demokratik, ne sol, ne de sosyal demokrat olur. Doğal olarak iktidar da olmaz. Hep muhalefet olur. Ve her yenilgiden sonrada kızılca kıyamet kopar. Ben yapmadım, sen yaptın. Başkan değişmeli, kadro yenilenmeli, tüm suç bu insanlar da, biz ne desekte anlamıyorlar. İktidar para dağıttı, pul dağıttı, ekmek, kömür, su dağıttı. Bizi baskı altına aldı. Gibi bir savunma psikolojisi ile işin içinde sıyrılmaya çalışır.

İşin özü, sorunun temeli o kişi bu kişi de değil.  Muhafazakar olduğu halde her seferinde farklı bir gündem yaratarak iktidar olan bir rakibe karşı aynı anlayış ve yöntemler ile kendisini değiştirmeden farklı sonuçlar beklentisi içerisine girmektir.

Yine kendisini eğitmeden, eğitimli bir topluma kılavuz olmaya kalkmaktır. Aşağıdan, değil, yukarıdan aşağıya toplumu örgütlemeye çalışmaktır.

Güven eksikliğidir.

Bireysel egoizmden kurtulamamaktır. Toplumsal sorunlar üzerinden ortaya çıkan bir kişilik tatmin psikolojisine teslim olmaktır. Ve bu sosyal hastalığı bir politika haline dönüştürerek bunun üzerinden siyaset yapmaya çalışmaktır.

Her koşulda, fikirlere değil eldeki maddi gücün galip geleceğine inanarak, bunda bir fanatizm yaratmaya çalışmaktır.

Ve en kötüsü tüm bunları da demokratik, sol değerler olarak topluma pazarlamaya çalışmaktır.

İşte bütün sol bedene işlemiş olan bir hastalık. Bunun içindir sistemin sol ayağı hep kırık ve topal. Ve bu hastalık tedavi edilmez ise  iktidar olamayacağı da muhakak.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,20ms