malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - BİR KASIM VE SONRASI

BİR KASIM VE SONRASI
Yazı Tarihi: 02 Ekim 2015 Cuma

Türkiye kapitalist siyasal sistemi 17 , 25  aralık yolsuzluk ve rüşvet  olayı ile içine düşmüş olduğu  siyasal kriz ile boğuşmaya devam ediyor. Yedi haziran seçimleri ile bunu aşmaya çalıştı ise de başarılı olamadı. Süreç,  gündem daha da ağırlaştırılıp kirli bir savaş atmosferi ile bir kasıma ertelendi.

Siyasal alanda önü tıkanan yapı,  ekonomik yaşam alanındaki çelişkilerin derinleşmesi ile  sorunun daha da  ciddi bir boyuta büründüğünün farkında. Ekonomik istikrar ile  sıkıntısız bir şekilde ilerliyebilmek için siyasal krize sağlıklı, demokratik bir çözümün artık bir zorunluluk olduğunun bilincinde olarak önünü tıkayan siyasal yapının değişmesinin zorunluluğuna inanmış durumda.

Bu düşünceye kolay gelmedi. Deyim yerindeyse, bin nasihat’tan  bir  müsibet  alarak, yaşıyarak  geldi. Ta ilk başta,  ekonomik alanda sonuna kadar serbestlik, sonuna kadar özgürlüklere evet deyip siyasal alanda sonuna kadar otoriterleşen, tek benciliği kurumsallaştıran, milletvekilinden tut en küçük parti teşkilatı örgüt başkanını tayin eden bir siyasal örgütlenme anlayışının sisteme yapacağı en büyük katkı bundan başka bir şey olamaz. Bu siyasi temsilliyet anlayışı demokratikleşmediği sürece, yani demokratikleşme aşağıdan yukarıya doğru bir örgütlenmeye dönüşmediği sürece  bir kasım da da hangi parti ya tek başına yada koalisyon olarak iktidar olursa olsun bir süre sonra karşılaşacağı sorun yine aynı sorunlar olur. Yani iktidar değişimi ile biraz nefes almaya başladım diyen sistem tekrar tıkanmaya başlar.

Bu gün demokratik olmaya çalışan sistemin önündeki tek engel bu tek merkezci otoriter anlayıştır. Dün yedi haziranda nasıl ki koalisyonun kurulmasına engel olundu ise, hiç merak edilmesin yarın bir kasımda ortaya çıkacak olan benzer seçim sonuçlarından sonra da ortaya çıkacaktır. Bir Kasım seçim sonuçları; eğer tek partili, ya da olası bir CHP, HDP çoğunluk koalisyonuna dönüşecek şekilde sonuçlanmaz,  kamuoyunda bir baskı unsuru oluşturacak şekilde sonuçlanmaz ise bu gün siyasetin gündemini meşgul eden siyasi argümanlar ve savaş senaryoları yarın daha da yoğunlaştırılarak devam ettirilecektir.

Bu gün sistemin siyasal temsilliyet  noktasında bulunan AKP’de  bir değişim yaşanmadığı sürece (ki bu görünüşe göre bu mümkün görünmemekte) AKP dün olduğu gibi yarında aynı çekincelerden dolayı hiçbir koalisyon ortaklığına girmeyecektir. AKP ilk kurulduğu günden bu güne kadar hiçbir zaman kendi içinde bir demokratikleşme, buna uygun bir kurumsallaşmayı benimsemedi. Bu yapı bu gün bütün ekonomik ,siyasaL,toplumsal sorunların çözümsüzlüğünün önündeki tek engeldir. Aynı araç ve düşünceler ile sorunlara yaklaşıp farklı sonuçlar beklemek ancak hayallerde olur. Gerçi Türkiye toplumu, halkları hep hayallerle avutularak bu günlere getirildi. Tabi bir türlü demokraik düşünmeyen anti demokratik kafalı  siyasiler tarafından.Toplumun demokratikleşmesinin önündeki en önemli engel bu hastalıklı yapıdır. Öyleki böylesi bir anlayış ülkeyi kendi çıkarları için en acımasız,amaçsız,nedensiz savaşlara bile sürükliyebilmektedir.

Muhalefet partileri her ne kadar toplumun asıl soruları olan geçim derdi odaklı politikalar gündemlerine alıp onların üzerine yoğunlaşmaya çalışıyorlarsa da yıllardır kronikleştirilen bu algı siyasetini kıramıyorlar. Gerçi yedi haziran seçimleri ile bir nebze bu algı kırılmaya başlandı ama hala yeterli değil.

Türkiye toplumu, halkları bir Kasımda hem kendilerinin, hem de bölge halklarının savaş ve barış arasındaki terçihlerini oylayacak, bir anlamda bölge halklarının kaderini bu seçimde tayin edecek. Hem içine sürüklendikleri açlık,yoksulluk savaşına, hem de siyasi savaşlara oyları ile ya evet ya da hayır diyerek son noktayı koyacaklar. TABİİ Kİ DİLEĞİMİZ HER ŞEYİ İLE BARIŞ,BARIŞ’TAN YANA BİR TERCİHTE BULUNMALARI.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,48ms