malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Engelli Düşmanı Banka

Engelli Düşmanı Banka
Yazı Tarihi: 19 Eylül 2015 Cumartesi

7 Temmuz 2005 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Kanununun geçici 2 ve 3’üncü maddeleri kamu kurum, kuruluş ve özel kuruluşların kamuya açık olan kapalı veya açık alanlarında engellilerle ilgili erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik düzenlemeleriyle ilgilidir.

Kısa adıyla 5378 sayılı Engelliler Kanunu çıktıktan sonra kamu kurum, kuruluş ve özel kuruluşları yapacakları açık veya kapalı yeni bina ile eski binalarındaki tüm tadilat vb düzenlemelerinde kesinlikle görme, ortopedi ve işitme/konuşma engellileri de dikkate alarak planlamak zorundadır.   

Gelin görün ki kanunlar ne derse desin bizim düşünce engelli olan bazı kamu kurum, kuruluş ve özel kuruluş idarecileri bildiklerini okumaya ve engellileri görmezden gelerek hiç saymaya devam etmektedir.

İşte bunlardan birisi de Malatya merkezde bulunan Ziraat Bankasıdır. 

2011 yılında Ziraat Bankasının Merkez Şubesi bina girişine engellilerin rahat girip çıkması amacıyla bir rampa yapıyor.

Yapılan rampayı ilk gördüğümde hayretler içerisinde kaldım. Çünkü gördüğüm bir rampadan çok düz bir duvara benzeyen düzenlemeydi.

Yüzde 6-8 eğim arasında yapılması gereken rampa yüzde 40-50 eğimde, 60-65 santim arasında dar ve kaygan olarak yapılmış bir düzenlemeydi.

Deyim yerindeyse dostlar bizi pazarda gördün hesabı yaptıkları bu ucube düzenlemeyle yasalara uymuş oluyor ve engellilere karşıda duyarlı olduklarını ve değer verdiklerini göstermiş oluyorlardı. 

2011 yılından beri defalarca bu olayı valilerin, belediye başkanlarının ve müdürlerin de bulunduğu tüm resmi toplantılarda dile getirdiğim gibi basın aracılığıyla gündeme de getirdim. Bunun dışında derneğimizi ziyaret eden milletvekillerine de ayrıca ilettim.

Bu olayla ilgili ilk açıklamamı yerel basında yaptığım günden şu ana kadarda bu rampadan benim gerek manuel gerekse de akülü tekerlekli sandalyem ile çıkabilecek banka müdürü, çalışan personellere veya vatandaşlara 20 bin lira nakit ödül vereceğimizi belirttim. Ve bu sözümü defalarca da katıldığım canlı tv programlarında da açıklayarak ödülü almaya herkesi davet ettim.

Bu konuyu yazılı ve görsel basında her gündeme getirdiğimde ve manşet olduğunda banka yetkililerinden arayanlar oldu ve bir defada müdür derneğe yanıma geldi.

Arayanlar da derneğe gelen müdürde gündeme getirdiğimiz olayda haklı olduğumuzu ve düzeltmek için gerekeni yapacaklarını söylediler.

Her defasında da “Rampayı yapmadan önce sizlere karşı her hangi bir olumsuz açıklamamız yoktu. Çünkü her bankada olmadığı gibi sizin bankanızda da rampa yok diye açıklama yapardık. Ancak yaptığınız bu rampa bizim kullanmamız amacıyla değil açıkçası bizlerle engelliler dalga geçmek alay etmek için yapılmış gibi görünüyor. Bizlere hakaret edilmiş bir durum gibi algılıyoruz. Ya bu rampayı kaldırın eski haline getirin ya da standartlara uygun bir rampa veya başka bir düzenleme yapın” dedik.

Biz ne kadar dile getirirsek getirelim adamlar bildiğini okumaya devam ettiler. Yüzümüze karşı haklısınız gerekeni yapacağız diyen müdür olmuş zat nedense ağzından çıkanları yanımızdan ayrılır ayrılmaz unutmuş gibi hiç bir şey yapmadılar.

Bu güne kadar onlarca defa bağıra bağıra dile getirmeme rağmen rampayı yapmayanlar iki üç defa bankayı baştan aşağı tadilat yapmayı bildiler.

En son olay Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonuna şikâyet edilince gerekli incelemelerin yapılması amacıyla komisyon üyeleriyle bankaya gittik. Birinci gitmemizde denetlememize sorun çıkardılar, izin yazısı falan istediler. Ki izin yazısına gerek olmadığı halde bir süre sonra gerekli yazılarla tekrar gidildi ve inceleme yapıldı. Komisyon üyeleri bina içerisinde inceleme yaparken yetkili biri olduğunu öğrendiğim bir bayan dışarıya çıkıp deyim yerindeyse olmayan aklıyla bana akıl vermeye çalışıyor ve “Ne bizimle uğraşıyorsun, git birazda diğer bankalarla uğraşsana, gelip gidip bize kafayı takıyorsun, maaşını diğer bankada çek.” gibi ipe sapa gelmez sözler söyledi ve beni de dinlemeden içeriye girdi.

Aklı olmayan bu sözde görevlinin o göreve nasıl geldiğini merak etmiyor değilim… Bu sözüm ona görevliyim diye geçinen bayanın, doktorun hasta seçme, belediye otobüslerinin yolcu seçme, kurum ve kuruluşlar ile bankalarında müşteri seçme hakkı olmadığını ancak müşterinin istediği doktora gitmeyi isteyebileceği, istediği otobüse binebileceği gibi istediği bankaya da gidebileceğini öğrenmesi gerekir.

Bu bayanın yaptığı çirkin davranışın benzerini ben ve benim gibi sandalyeli birçok arkadaşın yaşadığına eminim. Bu olay dışında haliyle tekerlekli sandalyeli olunca içeriye giremediğimizden görevlilerden yardım istemek zorunda kalıyoruz. Genelde de görevlilere haber ettirmemize rağmen bizleri görenler ya görmemezliğe vuruyor, ya “İşimiz var bitsin gelelim” diye haber ederler ya da “Bina dışında kimseye yardım etmemiz yasak” derler. Bunlar aklınca bizi oyalayacak ve kandıracaklar. Bazıları da dalga geçer gibi “Kapıda rampa yaptık onlar için, çıksınlar içeriye gelsinler” diyorlar.

Güler misin, ağlar mısın?...

Tek akıl bu bankada çalışanlarda tek gören göz bunlarda ya, bizler hiçbir şey görmüyor ve bilmiyoruz. Kapıdaki beydağı gibi kocaman rampayı görmüyoruz, görsek de oradan çıkmayı bilmiyoruz.

Bu banka hakkında söylenecek çok şey var ancak burada söyleyemiyor ve susmayı tercih ediyorum. Biran gözlerinizi bir dakikalığına kapatın ve tekerlekli sandalye ile bu rampanın önünde düşünce engelli bu görevlilerin yaptığı, sergilediği insanlık dışı tutum ve davranışlarla yüz yüze geldiğinizi ve yaşadığınızı düşünün. İşte ne demek istediğimizi anlayacaksınız… Bizim neler yaşadığımızı anladığınız ve hissettiğiniz an dilinizin ucuna gelen kelimeleri bırakın gitsin…

İşte bu “ENGELLİ DÜŞMANI BANKA” daha bir, bir buçuk yıl kadar önce tadilat yaptırmasına rağmen şu anda yine yapıyor. Ve engellilerle ilgili en ufak bir çalışma görünmüyor. Ne diyelim her konuya para bulur yaparlar ancak bizlerle ilgili ufak bir düzenlemeyi de yapmazlar.

Sözün özü, şimdi bu banka başta olmak üzere şikâyet edilen ve denetlenen kurum ve kuruluşlara Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca ceza kesilmesi gerekiyor. Yönetmelik gereği ceza kesmesi gereken yetkili kişi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürleridir. Şimdi merakla bekliyorum, müdürlerde kanunlar ne derse desin mi diyecekler yoksa kanunlara uyarak gerekenleri yapacaklar mı?

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,58ms