malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI

UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
Yazı Tarihi: 06 Ağustos 2015 Perşembe

Çaresizliğin nasıl bir duygu olduğunu hepimiz farklı şekillerde ve farklı nedenlerle yaşamıştırız. Böyle bir duyguyu hayatımda birkaç defa değişik zamanlarda ve değişik nedenlerle bende yaşadım.

Yaşadığım çaresizlik duygusuna bir yenisini daha 22 Haziran 2015 tarihinde eklemiş oldum. Bu defa ki biraz daha ağır bir çaresizlik duygusu oldu benim için.

Hayatım boyunca bu güne kadar engelliliğimden dolayı kolay kolay isyan etmiş değilimdir. Çok nadir karşılaştığım ve bende derin izler bırakan bazı olaylar nedeniyle engelliliğimden ve engelli oluşumdan dolayı hayata, yaşama, insanlara kısacası her şeye isyan etmiştim.

Son bir, bir buçuk yıllık süre içerisinde yaşadığım bazı olaylar nedeniyle yer yer karamsarlığa kapılmış, kendimi boşlukta hissetmiş ve bunalıma girdiğim anlar dahi olmuştur.

Sonuncu yaşadığım olay ise bir, bir buçuk yıllık süre içerisinde yaşadıklarımın üzerine tuz biber ekmiş gibi oldu.

18 Haziran 2015 tarihli “Yalnız Senin Elini Öpmek İçin Eğilir Başım” başlıklı köşe yazımı yılların emektar şoförü olan ve “Şoför Sadık Dayı” diye tanınan babama 21 Haziran 2015 Pazar günü kutlanan Babalar Günü nedeniyle hediye etmek amacıyla yazmıştım.

Gazetede yayımlanan yazıyı kesip eve götürmüş ve Babalar Gününde vermeyi düşünmüştüm. Ancak mücadele arkadaşım, yoldaşım, can dostum Yücel Doğanşahin, “Pazar gününü beklemeden ver, Sadık amcanın hoşuna gider” demesi üzerine aynı gün eve gittiğimde yazıyı babama, “Baba bu senin, al oku” dedim ve verdim.

Okumada zorlanınca kardeşim elinden alıp okudu. Yazı bitince duygulandı ve ağlayarak, “Sağol oğlum, ağzına, kalemine sağlık” dedi. Yazıyı cüzdanın arasında saklamak için yerleştirdi. Daha sonra karşılaştığı kişilere yazıyı gösterip sevincini paylaşmış ve hatta ağlamış babam.

Yazının üzerinden dört gün geçtikten sonra Babalar Günü’nden bir gün sonra 22 Haziran 2015 Pazartesi günü akşam evde sadece babamla ben bulunuyordum. Babam mutfakta yemeğini yerken bende odamda çayımı içiyor ve yazı yazıyordum. Babamın yemeğini yemesini ve yanıma gelerek çayını içmesini beklerken mutfak tarafından konuşmaya benzer sesler duydum. Babamın biriyle ya da telefonla konuştuğunu düşündüm. Birkaç dakika geçtiğinde sesler yine gelmeye devam edince babama seslendim ancak verdiği yanıtı tam anlayamadım. Birazdan gelir düşüncesiyle bekledim. Ancak biraz daha zaman geçince dayanamadım yine seslendim, yanıtını yine tam alamayınca huysuzlandım. Televizyonun ve bilgisayarın sesini kapatarak seslendim. Benim seslenmem üzerine “yere düştüm oğlum ayağa kalkamıyorum” diye kısık sesini duydum.

O anda neye uğradığımı nasıl bir ruh haline girdiğimi anlatacak kelime bulamıyorum. Birinin yardımı olmadan birçok ihtiyacını karşılayamayan ben şimdi yere düşmüş olan babama nasıl yardım edecektim. Kafamda binlerce düşünce dolanırken bir taraftan da kız kardeşimi aramış ve durumu ileterek acil gelmelerini bildirmiştim.

 Kardeşimin gelmesiyle ambulans çağırmış ve hastaneye kaldırmıştık. Yapılan tahliller sonucunda belinde çatlak olduğu ve çelik korseyle bir süre yatması halinde geçebileceği söylenmişti. Doktorun verdiği bilgi sonucunda evde sürekli yatmış ve sadece tuvalet ve banyo ihtiyaçları için desteklerle kaldırılmıştı.

Ancak şans bir defa gülmedi mi insana bir daha kolay kolay gülüyor ve aksilikler ardı ardına takip ediyordu. Sadece tuvalet ve banyo ihtiyaçları için desteklerle kaldırılan babam bir süre sonra ağrıları artmaya başlamış ve en sonunda ise 11 Temmuz 2015 günü akşam tuvalet için kaldırılırken büyük bir acı yaşamış ve sonucunda yataktan kalkamaz duruma gelmişti. Bir gün sonra yanına gidip “nasılsın baba” dediğimde “bacaklarımda his yok oğlum, bir şey hissetmiyorum” dedi.

Babamın bu sözlerinin ne anlama geldiğini anlamıştım. O an dünya başıma yıkıldı. Feryat etmemek için dişlerimi sıkarak gözyaşları içerisinde babamın yanından uzaklaştım. Yaşadığım üzüntü ve şaşkınlıkla evde bulunanların hepsine sitem ettim ve kızdım. O andan sonra babamın sayılı günleri kaldığını bilemeden saatlerce ağladım.

Tekrar özel hastaneye götürerek muayene ettirdik. Yapılan tetkikler sonucunda belindeki çatlak dışında kırık oluştuğu ve bu nedenle omuriliği koptuğu için belden aşağısının felç olduğunu öğrendik. Ameliyat edilse de ağır bir operasyon olacağı ve takılacak platinlerin tutmama olasılığının bulunduğu ve her şey olumlu geçse dahi bir daha yürüyemeyecek sadece oturur vaziyete gelebilecekti. Doktorun gözlerinin içine bakarak, “senin baban olsa ne yaparsın doktor bey” dedim ve doktor biraz durdu bana bakarak, “ameliyat etmezdim” dedi. Bu sözler üzerine babamı ameliyat ettirmekten vazgeçtik. Daha sonra başka doktorlara da emar sonuçlarını gösterdik aldığımız yanıt aynı oldu. Babamın belinde altı tane kırık oluşmuştu ve ameliyat edilse bile iyileşme olasılığı hemen hemen hiç yoktu.

Babamın omuriliğinin kopmasıyla vefat etmesinin arasında iki hafta geçti. 26 Temmuz 2015 Pazar akşamı yılların emektar şoförü olan ve şoför camiasında “Sadık Dayı” diye tanınan ve yıllarca uzun yol kaptanlığı yaptığı dönemlerde arabasının arkasında “İhtiyar Delikanlı” yazan babam vefat etti. Bir gün önce nasıl olduğunu sorduğumda “iyiyim oğlum” diyen babamı kaybetmiştim.

Bir ay içerisinde ikinci defa çaresizlik duygusu yaşamış ve engelliğimden dolayı bir kez daha isyan etmiştim. Engelliliğimden dolayı ne babama son kez sarılabilmiş, ne öpebilmiş ne de son görevlerimi yapabilmiştim. Tek yapabildiğim ise musalla taşında tabutunun başına gidip ağlarken “teşekkür ediyorum baba, beni dinlediğin için sana teşekkür ediyorum” dedim. Ölmeden birkaç dakika önce babamla iç dünyamda konuşmuş ve ondan bir ricada bulunmuştum. Babam ölüm döşeğinde bile beni duymuş ve kırmamıştı, bu nedenle teşekkür ediyordum.

Evet, “Sadık Dayı” senin gibi çalışkan, dürüst, sözünün eri, eline, beline ve diline sahip olan ve namuslu bir babaya sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu her zaman bildim ve bilmeye de devam edeceğim. Bir babanın evlatlarına bırakacağı en büyük miras ne para ne puldur, en büyük miras onurlu ve dürüst bir isimdir bence. Bana ve kardeşlerime bunu sağladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Engelli olduğumdan sana karşı bir çok sorumluluğumu yerine getiremedim, bunun bilinceydim. Bu nedenle hakkını helâl et. Allah rahmet eylesin, mekânın cennet olsun. Nurlar içerisinde yat baba.

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,53ms