malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - HAYATIN ANLAMI VE SiYASET

HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
Yazı Tarihi: 04 Ağustos 2015 Salı

Siyaset denilince genel anlamda akla ilk gelen sey, bireylerin tek basina veya kurumsallasarak kendi düsüncelerini yine kendi amaclari dogrultusunda kabul ettirmek icin gelistirdikleri söylem ve davranislar bütünlügünü ifade etmesidir. Dar anlamda ise günlük hayatta daha cok kullanilan Politika olarak algilanir.

Ancak mesele kavramsal olarak genel ve dar anlamda tanimlanmakla yetinilemeyecek kadar genis bir alana yayilmistir artik. Derinligine inildiginde Siyaset de aynen Metafizik veya Materyalizm gibi cercevesi konulmamis düsünce silsilesinin bir parcasini teskil eder. Nedeni ise Siyasettin yine aynen Metafizik veya Materyalizm gibi hayatin her alanina sizmis olmasidir.

Ilk caglarda siyasetle ugrasan zümrenin sayisi sinirliydi, dolayisiyle cerceve dar ve tanimlama kolaydi. Genel itibariyle Saray erkani veya Hükümdar cevresi tarafindan yürütülen ve alt tabakalara dayatilan Siyaset zamanla ve özelliklede Fransiz Ihtilalinden sonra giderek orta tabakaya ve Kapitalizmin yükselise gectigi 20. Yüzyilla birlikte daha cok alt tabakalarin mücadele araci konumuna geldi.

Roma Imparatorlugu döneminde yapilmasi gereken isler ikiye ayrilirdi. Birincisi pis isler, yani tas kirmak, tarimda calismak, hayvan bakiciligi ve benzeri kol gücü gerektiren isler bu kategoride sayilirdi.

Aristokrat sinifinin yaptigi isler ise yine kesin tanimlarla belirlenmis Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Bilim, Felsefe veya Sanat gibi alanlardir.

Hukuk Fakültelerinde halen okutulan Roma Hukuku üzerinde bahsi edilen bu iki kategorik ayristirmanin etkisi büyüktür. Cünkü sonucta Hukuk yasam biciminin kurallarla somutlastirilmis halidir.

Burjuvazinin zenginlestikce Siyaset yapmayi gereksiz görmeye baslamasi ve üst tabakaya ait olmanin daha cok Sanatla ugrasmak olduguna kendisini ikna etmis olmasi ve öylede yapmasi Siyasetten gercek manada uzaklasmasina ve böyleliklede Siyasetin giderek daha cok depolitize olan genis halk kesimlerinin kendini idda etme araci olmasina olanak saglamistir.

Siyasete radikallesmede böylelikle kacinilmaz hale gelmistir, cünkü mücadele eden iki taraftan biri ekonomik veya teknolojik olarak zayifsa tek yol mümkün oldugunca radikallesmekten ve geri adim atmamaktan gecmektedir.

Rus ve Cin Devrimlerinin alt tabakalardan cikmis olmalari bunun bir sonucudur. Fransiz Devriminde ise bunun tam tersi söz konusudur, cünkü Siyaset agirlikli olarak halen üst tabakanin tekelindedir.

Sosyal Bilimlerde 1 + 1 = 2 dir Formülü herzaman gecerli olmadigindan ve olaylar bilesenlerinden dolayi degisken ve gelisken oldugundan kati bir tespit yapmaktan özellikle kaciniyorum ve asil gelmek istedigim sonuca en azindan yaklasmak istiyorum.

Siyaset farkinda olsakta olmasakta hayatin her alanina hakimdir. 21 Yüzyilin basindan itibaren nerdeyse herkesin yasaminda Internetin dolayli veya direkt olarak etkin olmasi, Medyanin sinir tanimaz gücü ve en önemlisi böylelikle Informasyon kaynaklarina ulasimin kolaylasmasi ve herkese acik olmasi kisiyi ister istemez Politik olmaya yöneltmektedir. Özelliklede geri kalmis ülkelerde politize olmak ekonomik rafaha kavusmus ülkelere nazaran daha yogunluk göstermektedir. Sebebi ise temel fiziki sorunlarini cözmüs ve beli bir doyum düzeyine ulasmis kisilerin Siyasetten uzaklasip daha cok Sanat ve benzeri alanlara ilgi duyup yönelmeleridir. Nasilki Fransiz Ihtilalini üst tabaka gerceklestirmisse ve zamanla depolitize olmussa, Rus ve Cin devrimlerinin alttan gelmis olmalari bu baglamda son derece anlasilirdir.

Gelinmek istenen sonuc, Siyasettin ihtiyactan, hatta daha radikal bir söylemle zorunluluktan kaynaklaniyor olmasi gercekligidir. Siyaset Demagoji, Agitation ve Propagandayi asan bir eylem bicimidir. Güzel konusmak veya kitleleri etkileyebilmek Siyaset yapmanin mikro anlamda bir komponenti olsada makro anlamda Siyaset eldeki verileri iyi tahlil edip karsi tarafin amaclarini ve mücadele araclarini iyi analiz edip, gerektiginde, dogru zamanda ve yerde etkisiz hale getirebilmektir. Kisacasi karsi tarafin söylem ve eylem alanine mümkün oldugunca daraltmak, hatta son tahlilde felc edebilmektir. Siyaset öncelikle caydirici olabilmektir. Bununda yolu öncelikle vurus gücü yüksek söylem ve eylem kabiliyetini gelistirebilmektir ve bunu dogru yerde ve zamanda kullanabilmektir.

Siyaset aile ici iliskilerden ask mesk islerine, calisma hayatindan özel denilen yasam bicimlerinin her alanine kadar vardir. Birilerinin kazanmasi icin digerlerinin kaybetmesi sarttir ve haliyle Siyaset bir zorunluluktur.

Bence Siyasetin olmadigi bir bir yerde gercek anlamda yasamda yoktur, cünkü politik yasamak bilincli yasamakla esdegerdir. Endüstri Toplumunda refahin yükselmesiyle birlikte depolitize olmus yiginlarinin bireysel cikisi Afrikada veya Hindistanda ariyor olmalari cözümü degil, tamamen kendi kendinden bilincli veya bilincsiz kacisi ifade eder.

Cözüm ise politik yasami mutlaka insaa edip hayatin her alanina mümkün oldugunca yaymaktir ki, depolitize olmak hayatin anlamini kaybetmek demektir.

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,70ms