malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ

AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
Yazı Tarihi: 25 Temmuz 2015 Cumartesi

   Türkiye de çok partili seçim dönemlerinin başlangıcın dan bu güne kadar, siyasal iktidar,  hiçbir dönemde bu günkü AKP iktidarı kadar toplumsal ekonomik yapı üzerinde etkili ve yönlendirici olmadı olamadı.

  Yalnızca CHP değil hangi siyasi parti olursa olsun AKP  ile koalisyona girmeden koalisyon ortağının bu siyasal  ve ekonomik  güç ve yönlendirmesini  dikkate almalıdır. Zira koalisyona girecek olan siyasi parti iktidardaki ilk acemiliğini tadarken AKP dört döneme uzanan iktidar tecrübelerini şu veya bu şekilde ortağına karşı kullanacaktır.

   Yine çok partili siyasal yaşama geçilen dönemden bu yana ekonomik  siyasal ve toplumsal yapıya yön veren hiçbir iktidar döneminde bu AKP iktidarları dönemindeki kadar yukarıdan aşağıya devlet bu AKP dönemlerinde olduğu kadar, tek taraflı siyasallaştırılıp kadrolaşmaya gidilmedi. T.C devletini yöneten siyasal iktidarların, ( bunlara en katı anti demokratik  yönetimler olan askeri darbe ürünü iktidarları da dahil.) hiç biri yönetmeye çalıştığı kapitalist ekonomik sistemin önünde bu AKP’ nin son dönemlerindeki kadar sisteme ayak bağı olup önünü tıkamaya çalışmadı. Hiçbir dönemde, kapitalist  ekonomik sistem siyasi temsiliyeti ile (iktidar) derin çelişkiler içerisinde olmadı. Ve beklide en önemlisi siyasi erk hiçbir dönemde  bu derece geniş bir toplumsal temsiliyet, tabanı yönlendirici güce dönüşmedi.

  Koalisyon ortağı olmak, iktidara gelmek  tabiî ki çok önemli bir amaçtır.Hele birde vaat etmiş olduğu ekonomik ve sosyal politikaları toplumsal yarar için uygulamak imkanı elde edebilirsen bu amacın önemi dahada artar. Tabi geçmiş iktidarları döneminde iktidar ortağı olacak olan siyasi partiye ülkenin en temel meselesinden tutun en basit siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel meselesine kadar tüm sorunlarda güvenmediğini söyleyen muhalefet partisi (ki tüm muhalefeti bu politik güvensizlik üzerinde yaptıktan sonra) bu güven olayını aşabilir ise.

  Şu tabloda ekonomiye yön veren iç ve dış ittifak çevreleri,  büyük toplumsal tabanlı bir AKP, CHP ortaklığına sıcak bakıp destekliyebilirler. Günümüz koşulları altında en demokratik ve mantıklı olan da bu dur. Ancak kabul etmek gerekir’ ki, Türkiye’de ekonomik sistem sahibi olan sermaye sahibi çevreler, ya da sınıf sahipleri kendilerini siyasi alanda temsil eden, ya da etmeye çalışan siyasi elit tabakadan, siyasilerden daha çağdaş, daha modern, da ha demokratik bir anlayışa sahipler. Koalisyon yönetimleri,  demokratik çoğulcu siyasi katılım ve örgütlenmenin, eşit temsilliyet şartlarının yerleşmiş olduğu, demokrasilerinin bu koşullar çerçevesinde aşağıdan yukarıya doğru yapılanıp kurumsallaştığı, toplumlarda karşılıklı güven etrafında oluşan yönetimlerdir. Türkiye de taban da, halk arasında değil, sözde demokratik bir şekilde toplumu yönetmeye çalışan ve yöneten siyasi elitler arasında bir güven yok. VE bu yönetici elit sınıf,Türkiye de hiçbir zaman toplumun demokratik katılım ve dönüşümünü istemedi. Bundan dolayı siyaset kurumu hiçbir zaman güven verici bir kurum olamadı. Partiler toplumun değil, şahısların liderlerin, deyim uygun düşerse aile şirketleri olarak görüldü, görülüyor. Ekonomik ve sosyal gelişimin, dolayısı ile koalisyon yönetimlerinin önündeki en büyük engel  kendi içinde demokratikleşmeyen siyasi temsilliyet anlayışıdır. Bu anlayış teredütsüz tüm siyasi partilerde egemen olan bir anlayıştır. Sadece sağ partilerde biraz daha derin, sol partilerde biraz daha yüzeyseldir o kadar.

    Bu anlayış ta herkesin kendisine göre tartışılmaz, masa ya bile getirilmeyecek doğruları vardır.

Mesela: Uludere, roboski kesin bir doğrudur.Failini sormak kesinlikle olmaz!

Mesela:17 ve 25  Aralık  yolsuzluk ve rüşvet olayları diye bir şey yoktur.Bu tamamen bir darbe girişimidir.Tartışılmaz. Bunu dile getirenler, darbeci vatan hainleridir.

Mesela:Yüzler ce kez değiştirilen ihale yasası. Sınavsız işe yerleştirilmeler. Şu ana kadar yapılan hukuksal düzenlemeler,atama ve yönetmenlikler.Tartışılmaz.

Mesela:Çözüm süreci.Biz yaptık oldu bitti.Ne istedilerse verdik.Artık bunu konuşmaya gerek yok.

Mesela:Cumhurbaşkanı. Hele bu defteri hiç açmayın. O, yüzde elli iki ile halkın seçtiği bir başkandır. Ne isterse o olur. Nasıl konuşur ise konuşur. Nerede isterse orada oturmaya kendisi karar verir! Gelin dediği yere gider, durun dediği yerde dururuz. Ona göre.

Mesela: Şu para işlerini bizden iyi bilemezsiniz. Yok emekliye, yok asgari üçretli, yok işçi, memur, taşeron işçi, çiftçi mazot… ona şu kadar buna bu kadar para vermek olmaz. Hem kimin malını kime vereceksiniz kardeşim. Biraz akıllı olun. Haa kendinize istiyorsanız onu konuşuruz!

Mesela : MİT,HSYK, YÖK, TOKİ, MEB, ADALET, İÇ İŞLERİ, MALİYE. Bunları siz anlayana kadar yeni seçimler gelir. Siz bunlara karışmayın.Zaten karışsanızda çalıştırmak için vaktiniz olmaz.Hademesine kadar hepsi bizim partili elemanlarımız sizin dediklerinizi yapmak için bizi ararlar.

Mesela: VS…………..

Şimdi bir ortak böyle düşünürken, diğeri tam tersini yapmak istiyor. Burada  nasıl bir ortak  mutabakat çıkar varın siz düşünün. Kamuoyuna karşı yapılan, bakın ben her şeye varım dedim ama,  o ille de olmaz diyor. Yapılan, özellikle iktidar  partisi yapılacak olan bir erken genel seçimde siyasi ve pisikolojik üstünlüğü elde tutarak bunu oya  dönüştürüp tekrar tek başına iktidar olmaktır. Bu görüşmeleri zamana yayarak eldeki yasal süre tamamlamak. AKP  sekiz haziranda yeni seçime karar verdi.

AKP’ en ufak birimine kadar kadrolaştığı, devlet haline dönüştüğü bir yapıda CHP nasıl bir icraat gerçekleştirecek.

En önemlisi, böylesi bir devlet ve AKP li örgütlenmesinin olduğu bir koalisyon iktidarında, önce HDP  ye yönelik  Mersin, Adana, Diyarbakır ve son olarak ta Suruç toplu katliamı ile başlatılan ve failleri bulunmayan toplu katliam olaylarının kontrollü bir şekilde, hatta giderek mezhep hattına taşınarak, tıpkı daha önceleri CHP koalisyon hükümetlerinde yapıldığı gibi ( MARAŞ,ÇORUM,SIVAS…) taşeron örgütler eliyle yaptırılıp yine sola fatura edilen olaylar.

Daha tek başına iktidarda iken toplu katliamların faiileri bulunamıyor ve her olay faili meçhuller raflarında dosyalanıyor ise kim bilir güvensizlik üzerine kurulacak olan bir koalisyon iktidarında nasıl olur merak etmek bile istemiyorum.

AKP’nin bu şekli işle demokratik anlayışta bir koalisyon oluşumu olmaz. Koalisyona girecek parti ne kadar demokratik ve sol cu olursa olsun sonuçta oda AKP nin ayarlarına dönmek zorunda kalır. Yani kısa zamanda oda AKP’lileşir. 

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,58ms