malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - KOALİSYON  MASASI

KOALİSYON MASASI
Yazı Tarihi: 01 Temmuz 2015 Çarşamba

    “ Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” diye bir halk deyimi var.

       Malum demokrasi gereği, yapılan seçimlerde çıkan sonuçlara göre hiçbir parti tek başına iktidar çoğunluğunu sağlayamayınca ister istemez ilk etapta koalisyon seçeneği akla geldi. Bir yanda tam on üç yıldır, tek başına iktidar nimetlerinden sonuna kadar keyfince yararlanan ve bunun verdiği öz güven ve moral ile  oy kaybetmesine rağmen yinede birinci parti olan iktidar partisi AKP. Diğer yandan, bir iki defa kıyısında köşesinde iktidara tutunmanın dışında hiç iktidar olamamış, iktidar olmanın umudu ile yanıp tutuşan muhalefetteki sol partiler. MHP’yi saymıyorum  çünkü  onların deyimi ile kendileri iktidar olmasalar bile fikir ve ideolojileri hep iktidarda.

      Bu sonuçlara göre hem sağda, hem solda   aynı temel değer yargıları, eğitim, kültür  ve aynı sosyolojik temelden gelen ve belli bir toplumsal tabanları olan bir büyük, bir küçük sağ parti ile bir büyük bir de küçük sol parti, mevcut anti demokratik barajı aşarak parlamentoya girdiler. Türkiye’ de kendi iç dinamizmi ile gelişip büyüyen ulusal nitelikli bir kapitalizm olmayınca bunun zorunlu bir sonucu olan güçlü bir işçi sınıfı’ da olmadı. Böyle olunca’ da siyaset yapan siyasi partiler politikalarını hiçbir dönemde tüm toplumsal kesimlerin temel çelişkisi olan ekonomik çelişkiler temelinde yapmadılar. Hep en kolay olan yolu seçtiler. Yani din, mezhep, etnik yapı gibi değer yargıları üzerinde yaptılar. Bu yolla toplumun asıl yaşam çelişkilerini, aslında hiç olmayan suni yaşam çelişkileri yaratarak öteleyip üzerini hep örttüler.Bu yolla kutuplaştırdıkları toplum içerisinde birde kendi önceliklerine göre kırmızı çizgiler oluşturdular. Normal’ de kendilerinin yok edecekleri, toplumun geçmiş yaşam biçiminden kaynaklı bazı algı ve ön yargıları bizzat kendileri siyasetin merkezine taşıyarak politika yaptılar.

      Şu bir gerçek, Türkiye’de ekonominin ana damarlarını temsil eden iç ve dış ortaklı yerli ve yabancı sermaye çevreleri ta ilk baştan itibaren hem ekonomik olarak, hem siyaseten ortamın normalleşmesi için merkez sağ ve merkez sol ağırlıklı bir koalisyon hükümetinden yana tavır geliştirdiler. Bu da bir AKP ve CHP koalisyonu demekti. Tabi evdeki hesap pazara uymadı. Çünkü bu güne kadar kendilerini sıkıntısız sorunsuz temsil eden AKP bunu istemiyordu. Geride bıraktığı icraatlar hesap verilebilir cinsten değildi. Artık Avrupalılaşan yerli sermaye ortaklarıda  yolsuzluk ve rüşvet olayları ile anılan bir iktidar tarafından temsil edilmekten hoşnut değildi ve bunun değişmesini istiyorlardı.

      Koalisyonlar aynı sistem tarafından beslenen, ancak farklı görüş ve düşüncelere sahip olan siyasi partilerin ortak metinler etrafında anlaşarak oluşturdukları yapılardır. Asgari müştereklerde anlaşarak oluşturulan koalisyon yönetimleri sanıldığı gibi başarısız yönetimler değil. Tabi,  siyasiler tarafında politik kutuplaşma yaratılarak yönetilmeyen ülke ve toplumlarda.

      Bir kırmızı çizgilerimiz anlayışı  dayatması ile koalisyon yönetimleri oluşmaz. Evet bir toplum yönetimi için olmazsa olmaz kırmızı çizgilerin olmasından daha doğal bir şey olmaz, olmamalıdır’da. Bu kırmızı çizgiler toplumun genel yaşam biçimi, onun refah durumu, hak, hukuk, adalet, insan hakları temelli, geleceğe yönelik gelişmesi temelinde olmalıdır. Toplum içerisinde birkaç kişinin,( bunlar bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanları’da olabilir.) temel öncelikleri olmamalıdır.

      Asgari ücret’in, emekli maaşlarının AÇLIK SINIRININ üzerine çıkartılması. Taşeron işçiliğin kaldırılması. Adil ve eşit bir gelir dağılımının uygulanması, işsizlik ve açlığın insanları tehdit eder konumdan çıkarılması, temel insan haklarının bu temelde toplumu oluşturan her birey için en temel hak ve değer olarak kabul edilip uygulanması, nedeni ne olursa olsun SAVAŞ denen bir insanlık, doğa ve her türlü canlıyı yok eden anlayışın siyaset ve toplum hayatından çıkarılması,  bu temel anlayış ile yapılanmış güçlü bir sosyal devletin oluşturulması, yada var olanın bu temel ilkeler etrafında yeniden yapılandırılması bir koalisyon masasındaki kırmızı çizgiler olmalıdır. Yoksa üç beş bakan, başbakanın, adının yolsuzluk ve rüşvet olaylarına karışması ve bunun sorgulanmaması, insanları,emeklilerini açlık sınırının altında yaşamaya mahküm etmek, milyonlarca aç, işsiz eğitimli gencini kaderin cilvesidir diye meşrulaştırmaya çalışmak, her fırsatta SAVAŞ tamtamları çalmak, kırmızı çizgiler değildir,

olmamalıdır.

       Bu gün bu iki anlayış etrafında  açılan bir koalisyon masasında uzlaşma çıkarmı.? Çıkmaz. Şu anda yapılanlar, söylenenler olası bir erken seçimde tarafların elerinde kulanacakları seçim kozlarını birbirlerine üstünlük sağlamak için atılan adımlar, söylenen sözlerdir. Yani bu masa ve bu anlayışta geri adım atması gereken iktidar partisi AKP dir. O da geri adım atmayacağına göre,masada erken seçim zorunluluğu çıkacaktır. Karar verecek olanda yine halk olacak.Halk ya kendi kırmızı çizgileri doğrultusunda oy kullanacak, yada birkaç bakan, başbakanın kırmızı çizgileri doğrultusunda oy kullanacak. Top yine halkın önüne geliyor. 

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,53ms