malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.

OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
Yazı Tarihi: 18 Haziran 2015 Perşembe

Türkiye bir çok bakımda önemli sosyolojik değişimlerin siyasete yansıdığı bir seçim süreci yaşadı. Olumlu ve olumsuzluklarını karşılaştıracak olursak olumlu yanları olumsuzluklarından daha fazla.

    Olumsuzlukları;  toplumun büyük çoğunluğu siyasi tercihlerini hala sosyal yaşamını büyük oranda etkileyen iş, güç, geçim derdi gibi nedenlerden kaynaklanan ekonomik sorunlara göre değil, tam tersine manevi yaşam alanı ile ilgili olan din, dil,( etnik ve mezhepsel köken) inançlı, inançsız, bizden, sizden gibi önceliklere göre sandığa gidip oy kullandı. Bunda da en önemli etken, son anda kamuoyu araştırmalarında AKP oylarının düşüş eğiliminde olduğunu gören cumhurbaşkanının  seçim arenasına çıkıp açıktan ve doğrudan seçim propağandasını AKP adına yön vermesi oldu. Belli bir ekonomik proğram olmayınca eldeki tek seçenek daha önceden manevi yaşam ve öncelikler temelinde kutuplaştırılmış olan toplumu bu yapılaşma etrafında tek cepheye çekerek düşen oy oranın önüne geçmekti. Kabul etmek gerekir ki bunda başarılı da oldu. Bu yöntemle hem kontrolünden çıkıp muhalefet partilerinin kontrolüne geçen siyasi psikolojik havayı tekrar kendi kontrolüne aldı, hem de bu yolla düşüş eğiliminde olan oy oranlarını durdurdu. Yoksa AKP oyları daha hızlı bir düşüş eğiliminde idi.

       Seçim sürecinin başlaması ile özellikle, CHP’nin ekonomik öncelikler üzerine kurulmuş olan seçim proğramının  toplumun her kesiminde geniş bir şekilde olumlu ve bir o kadar heyecanla karşılanıp kabul görmesi ve psikolojik havanın diğer muhalefet partilerinin ekonomik yaşam öncelikli politikalara ağırlık vermesi ile havanın muhalefet partileri lehine dönmesi AKP’yi zorunlu olarak böylesi bir tavır almaya itti. Buna rağmen yinede istediği başarıyı yakalıyamadı. Tek başına iktidar olmayı kaybetti.

      Olumlu tarafı ise;  ekonomik yaşam öncelikleri üzerinde politika geliştirerek toplum sorunlarını  çözmeye çalışan sol ve sosyal demokrat politikalar geliştiren sol partilerin ayrı partiler halinde de olsa ilk defa bu kadar geniş bir toplumsal tabana kavuşmalarıdır. Yani siyasal sistemin kırık olan sol ayağı artık kendi kendini onararak varlığını hissetirmeye başlamış olmasıdır. Diğer yandan yine ilk defa böylesine geniş bir şekilde toplumsal temelli siyasi politikalar üreterek psikolojik havayı etkilemiş olmasıdır. Kimileri bunu CHP, kimileri bunu HDP başardı, diyebilir. Her bir kanadın kendince eksiği yada fazlası olabilir. Zira bu ayrı bir tartışma konusudur. Önemli olan bu dönemde bir bütün olarak solun genel toplam başarısının sonuçlarının ne şekilde, nasıl toplumsal tabloya yansımasıdır. Çünkü,  farklılıklar olsa da hepsinin beslenmiş olduğu sosyal taban ve politikalar aynıdır.

    Seçim sonuçlarının iktidar üzerinde yarattığı en önemli gelişmede, kuşkusuz  ayrıda olsalar sol politikaların giderek toplum tarafından kabul görerek iktidara alternatif olabilme  ve daha da önemlisi toplumu yönetebilme algısını kazanmalarıdır.

     Yedi Haziran seçimleri, bir bütün olarak siyasal sistem içerisinde örgütlenip topluma yön vermeye çalışan hem sağ, hem de sol partilere bu bakımdan çok önemli yol açmış oldu. Sağ ideoloji etrafında örgütlenerek toplumun manevi yaşam alanı üzerinde politika yapıp,

 

 

 kendi maddi hayatlarına odaklanan sağ siyasal partileri ve onların siyasi temsilcilerini bundan böyle daha gerçekçi politikalar üretmeye itecek.

 

   Sol siyasal parti ve örgütlenmelerde, iktidar olmak için ciddi anlamda demokratikleşmeyi önce kendi iç bünyelerinde, devamında toplumsal tabana yayarak  iktidar olmayı topluma güven vererek, yönetebilmeyi tüm toplumsal kesimlere gösterecekler.

       Bu gün çıkmaz sokağa sürüklenmiş olan yedi haziran seçim sonuçlarının en önemli nedeni zanedildiği gibi koalisyon anlayışı değil. Toplumu sadece maneyi yaşam alanı üzerinde kutuplaştırıp yönetmeye çalışan sağ siyasal anlayış ve bu anlayış temelinde geliştirilen politikalardır. Yoksa sağı ve solu ile tüm toplum kesimlerinin asıl kırmızı çizgisi aş, iş, ekmek, üretim ve paylaşım gibi ekonomik yaşamdan kaynaklanan sorunların kimin eliyle ne oranda nasıl çözülebilme sorunudur. 

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms