malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Erol Uçar

Erol Uçar - ZOR DEĞİL?

ZOR DEĞİL?
Yazı Tarihi: 26 Mayıs 2015 Salı

        Kin, nefret, iftira ve aşağılama gibi insanlık onuruna en uzak söylemlerin hoyratça savrulduğu bir dönemi yaşarken, ben kendimizi hapsettiğimiz bu zifir karanlıktan bahara açılan bir pencere aralamak istiyorum. Sevgi, barış ve kardeşliğe tutunup, özgürlüğe doğru hep beraber yüzümüzü dönerek küçücük de olsa bir adım atmanızı istiyorum.

        Siyasi aktörlerin, bıçak sırtı fikirleriyle kutuplaştırdıkları toplumu, dönülmez bir uçuruma sürüklediklerini görmeleri lazım.

        Tarihin hiçbir döneminde ederinden çok daha fazlasını harcayarak bir makam sahibi olmaya çalışan bir insana rastlamak mümkün değilken, halk tarafından birçoğu sevilmeyen, benimsenmeyen ama insanlara ‘’ SEÇEÇEKSİNİZ ‘’ diye dayatılan vekil adaylarının bu görevde kalacakları süre içerisinde kazanacaklarının kat kat fazlasını harcamaları ne trajik bir ironidir.

        Politika ve ahlak bizde çoğu zaman yan yana gelemedi. Çünkü ego ve hırs hep ön planda oldu. Eskiden krallar, imparatorlar güçlerini ordularından alırlardı. Şimdi ise fakirliğin, köleliğin, çaresizliğin kader ilan edildiği toplumlarda, liderler güçlerini çarpıklaştırdıkları adalet sistemlerinden alıyorlar. Oysa mutsuzlar ordusuna dönüşmüş hiç bir devletin, sonsuza kadar ayakta kalamayacağı realitesini bu egoları kendilerinden büyük olan siyasiler görebilmelidirler.

        İletişimin sınır tanımadığı bir çağda yanı başımızdaki insanlara ve olaylara karşı yaşadığımız uç dilsizliği anlatmakta ve anlamakta zorlanıyorum. Kendi kusurlarımızın farkındalığında olmaksızın, karşımızdakini eleştirme, horlama ve basitleştirmeyi marifet sayıyoruz.

        Ülkenin dört bir yanında tecavüzler, istismarlar kol geziyor. Pazar yerlerinde ezik bozulmuş diye atılan yiyecekleri evine götürmeyi bekleyen, çöp kutularından açlıklarını gidermeye çalışan insanlar var. Üniversite diplomasıyla inşaatlarda günlük yevmiyeyle çalışan gençler var. Sahur sofrasına yoğurt koymadığı için öldürülen kadınlar var. Geçim derdinden cinnet geçirip eşini çocuklarını katledenler var.

        Böylesi bir toplumsal yaşam, utanç verici bir maskaralık değil de nedir?

        Bizim orta yaş gurubunun hayalleri yerle yeksan oldu belki ama hiç olmazsa çocuklarımızın hayallerinin çarmıha gerilmesini engelleyebilmek adına bizlere empoze edilen bu nefret kültürünü içimizden atmamızın zamanı geldi geçiyor. Olmadık bir anda penceremize konan bir serçeye bakar gibi bakalım birbirimize. Yarım kalmışlığımızı daha çok insana vereceğimiz sevgiyle tamamlayalım. Tanımadığımız birinin mutluluğuna vesile olalım. Huzur evindeki bir anneye evlat, kimsesiz bir çocuğa arkadaş olalım.

        Hadi çok zor değil..

 
İletişim E-Posta: erolucar35@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

kerem tatlı()
umut veren güzel bir girişten sonra mevcut durumu özetleyişiniz ve özetlerken kullanmış olduğunuz dil aslında halimizi de gayet güzel betimlemiş durumda. zihnimiz bir bahara hasretliğin verdiği özlemle umudu ararken gönlümüzü saran kara gölgeler dilimize bu şekilde dökülüyor. benim inancım şudur: bütün bu kötümserlik ve pessimizmin asıl sebebi; yaşananlar ve ülkenin hali değil, bilakis kendimizin arı-duru-saf-temiz hallere olan uzaklığının verdiği gayri iradi reaksiyonudur. çözüm reçetesi doğru olsa da yol ve metot konusunda sanırım dağlar kadar farklı düşünüyoruz. elbette nefes sayısınca farklı yollar vardır fakat asgari müştereğin siyaset-düşünce vs. olmadığını bilmemiz gerek ve açılım yapılacaksa ve herkese bir tavsiyede bulunulacaksa bu mevzuları aşan bir yaklaşımı siz değerli yazarımızdan bekliyoruz.
Gönderilen Tarih - 27 Mayıs 2015 Çarşamba (14:04)  

Diğer Yazıları

Hayal Etmeyi Unutmak..
KEŞİF ZAMANI..
SÖNSÜN ARTIK
HİÇ KİMSE?
ZOR DEĞİL?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,52ms