malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - DARBE VE DİKTATÖRLER.

DARBE VE DİKTATÖRLER.
Yazı Tarihi: 14 Mayıs 2015 Perşembe

Nedir darbe? Neden ihtiyaç duyulur? 12 Eylül askeri darbesini neden yaptılar? Darbelerin sorumlusu sadece asker mi? Bu ve buna benzer sorular her kişinin siyasi bakış açısına göre çoğaltılabilinir. Bakış açıları farklı da olsa sivil ya da askeri nitelikli her darbenin temel amacı, en öncelikli hedefi ekonomiktir. Diğer siyasi ve sosyal etkenler bu amacın gerçekleşme olasılığına göre farklılık gösterebilir. Tabi buna uygun olarak diktatörlerin kimlikleri de farlılık gösterip değişebilir.

    Bir darbe olayını, içinde gelişmiş olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal koşullardan ayrı ve bağımsız düşünmek insanı yanlış sonuç ve çözümler üretmeye götürür. Tıpkı bu gün,12 eylül askeri faşist darbesini götürüp sadece bir Kenan Evren ve beraberindeki beşli askeri konsey üyelerine bağlayan siyasi yaklaşımlarda olduğu gibi. Halbuki o dönemde Türkiye de yerleşik olan kapitalist siyasal sistemin tüm bileşenleri bu darbe ortamının oluşmasında, Kenan Evrenin deyişi ile “ şartların olgunlaşmasını” el ele vererek birlikte hazırladılar. En başta, Türkiye sermaye çevreleri ve onlarla aynı ekonomik beklentiler içerisin de olan dış sermaye gurupları. Tek amaç ta mevcut yerleşik olan devletçi ekonomik kapitalizmden, rekabetçi serbest piyasa ağırlıklı ekonomik modele geçişin ortamını hazırlayıp uygulamaktı. Bunun için, ekonomik ve siyasi hayatta örgütlü olan sol ve sosyalist güç ve dinamikleri bir şekilde dağıtmak zorunluydu. Çünkü bu geçişin önündeki en büyük engel bu siyasal anlayışın temsilcileriydi yine de hiçbir gerekçe göstermeden darbe yapmak olmazdı. Elerindeki en iyi malzeme de , yine devletin kendi eliyle yapılandırıp örgütlediği ülkenin ekonomik ve sosyal yapısı ve bu yapıda beslenen güç ve dinamiklerdi. Öylede yaptılar. Resmen devleti oluşturan güç ve kurumların desteği ile şarları olgunlaştırdıktan sonra amaçlarını gerçekleştirdiler.

     Her ne kadar bu darbe ve topluma yaşatılanlar, darbe lideri Kenan Evren ile sembolleştiriliyor ise de, Türkiye de hala darbe eliyle topluma dayatılan bir anayasa var ve bu anayasa da sonuna kadar yararlanan siyasi bir iktidar var. Yani aslında Kenan Evren ölmedi eserleri ile hala yaşıyor, yaşatılıyor. Tıpkı darbenin hemen ardından A.Türkeş’in “önemli değil, biz iktidarda değiliz ama fikirlerimiz iktidarda” dediği gibi. Ve yine bu gün AKP darbeye karşıyım diyerek darbe anayasasından sonuna kadar yararlandığı gibi. O bakımdan ne zamanki Evrenin Dayatma anayasası ortadan kaldırılır ve yerine demokratik bir anayasa yapılıp uygulanır ise o zaman bir diktatör ölmüş olur. Hem Evren anayasasının partiler ve seçim yasasını uygulayarak partini örgütleyip aynı yasa ile seçimlere gireceksin, hem de bu seçim arifesinde cenazeye katılmayarak ne kadar demokratik olduğunu topluma inandırmaya çalışacaksın. Tam bir riyakarlık örneği.

     Dün, kendisi için her ne pahasına olursa olsun ulaşılması zorunlu olan siyasi hedefler, bu gün kendi gelişmesinin önüne birer engel teşkil etmeye başlamış ise burada değişim kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiş demektir. Siyasal sistem, bu tarz değişimleri ne kadar az zararlar ile yumuşak bir şekilde gerçekleştirir ise o kadar kendi dokusuna zarar vermemiş olur. Bu gün, bu seçim ile bir bakıma bu amaç hedeflenmektedir. Yani bu güne kadar Kenan Evren anayasasın bütün kurumlarından yararlanarak gelişen, özellikle sermaye çevreleri değişen koşullara paralel olarak kendi içinde siyasi ve sosyal bir değişimin de artık kaçınılmaz hale geldiğini gördüklerinden dolayı, AKP eliyle modernleştirilerek devam etirilmeye çalışılan bir iktidara sıcak bakmıyorlar.

    Siyasal sistem için, darbe ve diktatörlükler dünün koşulları içinde doğru çözümler olarak görüldü. Her seferinde de değişik gerekçeler ileri sürülerek yapıldı. Kendilerince istenilen amaçlara da ulaşıldı. Kendi, ekonomik ve sosyal geleceğini tehlikede gördüğü her zaman bu yöntemi yine kullanmakta da çekinmez. Zira hiçbir diktatör, diktatörlük yapmak için geldiğini söylemez. Aksine kendince “Demokrasiyi koruyup kollamak için yönetime el koyduğunu” söyler. Onun için diktatörlüğü kabullenmez. Evren’in hiçbir zaman kabullenmediği gibi.

      Eğer Kenan Evren diktatörlüğünden kurtulmak isteniyor ise, tüm toplum olarak işçisinden, emekçisine, sermayedardan, tüccarına kadar bu seçim çok önemli bir fırsattır. Bu yapı artık tüm toplumsal dinamiklerin gelişimi için bir engel haline dönüşmüştür. Toplum bu seçimde iki yaşamsal seçenek için tercihini yapacak. Ya kendi içinde ismi değişik yeni Kenan Evren’ler ile yeni serüvenlere yol açarak bildiğini okumaya devam edecek. Ya da kendi kabuğunu kırarak çağdaş, modern bir anayasa yaratacak olan bir oluşumun önünü açarak insan olma kimliğini önce kendisine sonra dünya toplumuna ispat edecektir.

    Türkiye deki siyasal sistem normalleşmek istiyor ise, tek ayak üzerinde yürümekten kurtulmalıdır. Diktatörlükler ile nasırlaştırmış olduğu sağ ayağını, sol ayağını da besleyip devreye koyarak normal bir beden üzerinde yaşamaya çalışmalıdır. Yoksa hep bağımlı,  hep köle olmaktan kurtulamayacaktır. 

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms