malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - MANİPÜLASYON

MANİPÜLASYON
Yazı Tarihi: 09 Mayıs 2015 Cumartesi

Manipülasyon kisileri veya toplumlari etkileme, yönlendirme ve en son asamada belli amaclar dogrultusunda kullanma gayretinin adi veya teknigidir. Kisisel manipülasyonda bireyin icinde bulundugu psikolojik durum büyük rol oynuyorken, toplumsal manipülasyonda sosyalpsikoloji ve sosyoloji devreye girmek zorundadir. Manipülasyonun en etkin araci Subliminal-Bilincalti Mesajlaridir ki, ne kisi nede toplum negatif yönlendirildiginin tam anlamiyla farkindadir. Aksi takdirde redetme veya direnme söz konusudur cünkü ...!
 
Manipülasyonun bir diger sekli de aslinda son derece masum görünen "Algi Yönetimi" olgusudur, "Camur at izi kalsin" sözünün halk dilindeki anlami Manipülasyon-Algi Yönetimiyle esdegerdir. Yine "Hedef Gösterme veya Ötekilestirme" bahsi edilen basligin birer türevi konumundadirlar.
 
Bireysel Manipulasyon daha kolay iken, Toplumsal Manipülasyon genel anlamda ve insanlik acisindan cok tehlikelidir. Tarih bazi Diktatörlerin veya Guruplarin kendi acilarindan basariyla sonuclanmis Manipülasyon girisimlerine her zaman taniklik yapmistir. Özelliklede büyük savaslar Manipulasyonun en yogun yasandigi dönemler olma niteligindedirler.

20. Yüzyilin siyasi amacli Manipülasyon araclari Propaganda, Agitasyon ve Demagoji iken, 21. Yüzyilda ekonomik cikar amacli Reklam özelliklede Endüstri-Toplumunda basad hale gelmis bulunmaktadir. Reklam araciligiyla tetiklenen ve yönetilen Bilincalti, sunulana ihtiyac olsun veya olmasin, kitleyi kolaylikla alici konumuna getirebilmektedir.
 
Bilakis kapali toplumlar, ekonomik olarak sorunlarla bogusmaktan zayif düsmüs veya son derece ilginc olmakla birlikte, refah düzeyi cok yüksek olan toplumlara bile Manipulasyon uygulamak, digerlerine nazaran cok daha kolay ve etkilidir. Kapali bir toplum Dünyadan koptugundan disarda olan biten gelismelerden ve gerceklerden uzaktir, dolayisiyle manipüle edilmeye oldukca aciktir. Ayni sekilde ekonomik bunalim geciren toplumda "Denize düsen yilana sarilir" misali verilen ve iyi sanilan mesajlardan etkilenme yönelimi gösterir.

Bunalim sorunu birey icinde gecerlidir. Ilginc olan ise gelismis varsaydigimiz ve refah düzeyi yüksek olan toplumlarin da en az geri kalmis olanlar kadar Manipulasyona prim veriyor olmalari dilemasidir. Ekonomik sorunlarini cözüp rahat yasayan kisi ve toplumlar genelde depolitizedirler ve haliyle kolaylikla yönlendirilme egilimindedirler. Baska bir deyisle lüks icinde yasamak beraberinde ilgisizligi getirir ve son asamada kisiliksizlesmeye- renksizlemeye götürür.
 
Birer sorgulama araci olarak Bilim, Felsefe ve Sanat gerek kisisel veya toplumsal Manipülasyonun panzehiridirler. Ancak verilen ilk örnekte oldugu gibi, yoksullukla bogusan bireyin veya toplumun sanatla ugrasmasini beklemek orda kalsin, genelde gereksiz bir seymis gibi algilamak durumundadirlar. Kisacasi bütün gününü temel ihtiyaclarini karsilayabilmek icin tarlada calismakla, tas ocaginda tas kirmakla veya fabrikada demir dövmekle geciren birinden Bilim, Felsefe veya Sanatla herhangi bir sekilde ilgilenmesini beklemek, tek kelimeyle absurd bir algilama biciminden ibarettir.

Benzer sekilde günlük ihtiyaclarini karsilamak icin bile artik calismak zorunda olmayan birinin zevki sefa disinda zamanini büyük enerji gerektiren islerle gecirmesini beklemek, asiri iyimserlikten öteye gecemeyen bir istek olur ancak ..!
 
Yukarda özellikle verilen iki asiri uc örnekleme, konunun anlasilmasi acisindan önemli ve gerekliyken, cözüm ortadadir. Yani her iki asiri uctan uzak Entellektüalitedir. Cünkü sadece Entellektüel gecinmeyipte toplumsal olaylarla gercekten ilgilenen bireyin hayatinda zenginligin veya fakirligin derecesi pek önemli degildir. Önemli olan Dünyaya bakis acisi ve kisisel fikridir. Zaten özgün fikir olmadan ne Bilim, ne Felsefe, nede Sanatin varolmasi mümkün degildir.
 
Toplumsal Entellektüalitenin seviyesi de yine kendi icinden cikardigi ve barindirdigi duyarli Entellektüellerin sayisi ile dogru orantilidir.

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1,77ms