malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.

YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
Yazı Tarihi: 26 Nisan 2015 Pazar

Seçimlere girecek olan bütün siyasal partiler, politik söylemleri ile yine topluma daha iyi bir yaşam sunmaya çalışarak propaganda yapıp oy toplamaya çalışacaklar. Bu artık alışıla gelen bir siyasi çalışma tarzıdır.

     Hayatın her alanında olduğu gibi, insanoğlu yaşamını sürdürmeye çalışırken hep güzel hayallerle güne başlamaya çalışır. Ama asıl hayat, güzel hayallerin dışında hep acı ve tatlı gerçeklerle dolu bir yaşamdır. Önemli olan insanın gerçek yaşamında karşılaşmış olduğu gerçek yaşam koşullarını ne oranda önce kendisi,sonra toplum yararına dönüştürmeye çalışarak göstermiş olduğu yaşam mücadelesidir.

       Hangi siyasi görüş ve düşüncede, hangi dini,mezhep,etnik kimliğe sahip olursa olsun, herkes şunu çok iyi bilmelidir, hepimizin hayatını şekillendirip yönlendiren, bizim hayallerimize rağmen kendi sosyal yaşam gerçeklerini öyle yada böyle bize dayatan liberal,rekabetçi uygulaması ile zıvanadan çıkıp kontrolsüzleşmiş, küçük bir iktidar eliti ve onun desteği ile palazlanmaya başlamış olan bir burjuva (sınıfı demiyeceğim) gurubundan başka kimseye en ufak bir yararı dokunmayan vahşi kapitalist sosyal yaşam koşullarıdır.

     Her ekonomik sistem üzerinde yükselen ve o ekonomik sisteme hizmet etmeye çalışıyorum diyen her siyasal iktidar, her siyasi politikası ile sisteme hizmet etmez. Siyasi politika ve uygulamalar sistemi tehdit edecek toplumsal boyutlara ulaşmaya başlayınca iktidarlar yavaş,yavaş kendisini yenileme ihtiyacı duyar.Bunu gerçeğe dönüştürmeye çalışarak önünü tıkayan yapıları yeni siyasi,sosyal,ekonomik,kültürel politikalar ile aşmaya çalışarak yoluna devam eder.Bir diğer anlamda, kendi içinde,bir takım reformlar yapma ihtiyacı duyar.

    Türkiye kapitalist siyasal sistemi bu dönemde böylesi bir yenileşme ihtiyacı ile karşı karşıya. Almış olduğu bu kararını da yedi haziran seçimleri ile bir bakıma sancısız, sıkıntısız aşma durumunda. Çünkü şunu çok iyi biliyor, günümüz küresel ve teknoloji çağında,  dar alana sıkıştırılmış, ya da sıkıştırılmaya çalışılan toplumsal yapılar üzerinde güvenli bir gelecek, güvenli bir ekonomik büyümenin imkanı yoktur. Onun için,yapı acilen değişmeli. Bu gün, bu yapıyı temsil eden AKP iktidarıydı. Ve yapının yenilenmesi lazım. Peki yerine ne koymalı?

    Her ne kadar AKP yeni bir anayasa ve Türk tipi başkanlık sistemi ile bu güne kadar, bir anlamda uygulaya geldiği siyasi model ile bunu aşabilirim diyor ise de bu anlamda inandırıcı olamıyor. Çünkü toplumsal temelde yaşanan ekonomik sosyal tıkanmışlığın tek sorumlusu kendisi olduğundan her geçen gün kitleleri ikna etmede hızla uzaklaşıyor. Bundan dolayı bu güne kadar   hep kontrolünde götürmüş olduğu siyasi psikolojik üstünlüğü kaybetmiş durumda. Bu çözülme psikolojisi bütün politikalarında hissediliyor. Belki de ilk defa kaybetme sorusunu kendisine soruyor. Çünkü artık her birey, bir iktidar çevrelerinin kendileri hakkında söylediklerine bakıyor,  birde söylenenlere rağmen günlük yaşamda ne ile karşılaşıp,nasıl yaşadığına bakarak artık kendisini sorguluyor. Bu çok önemli bir toplumsal ve siyasal değişimin habercisidir.

     Toplumda yaşanan ekonomik sorunların  ağırlığı ilk defadır, bütün siyasi yönlendirmelere rağmen siyasi ve kültürel sorunların önüne geçmiş durumda. Üstelik bu sorunlar sadece gelir düzeyi, devlet tarafında açlık sınırının altında tutulan, yoksul, dar gelirli kesimler için değil, bütün toplumsal kesimler için bir kaygıya dönüşmüş. Her siyasal sistemin, böylesi bir durumda başvuracağı ilk şey yeni bir iktidar değişikliği yaratarak yoluna devam etmektir. Türkiye deki kapitalist siyasal sistem de bu gün böyle bir süreci yaşıyor.

      Gerek CHP’nin, gerek HDP’nin toplumun ekonomik sorunlarına öncelik vererek hazırlayıp kamuoyuna sundukları seçim bildirgeleri bu bakımdan yerinde ve olumlu bildirgelerdir. Toplumsal tabanda, siyasi arenada bu kadar heyecanla karşılanması da bundandır.

      İktidar çevrelerinin telaşla, kaynak nerede diyerek savunmaya geçmeleri aslında kaynak bulup, bulmama meselesi değil. Bu güne kadar bu kaynağın bir kısmını çok bilinçli olarak, halkı yoksulluk sınırının altıda tutacak şekilde zaten kendisi dağıtıyordu. Geriye kalan sosyal kaynağın büyük bölümünü en baştan en alt parti örgütüne, çevresine çeşitli isimler adı altıda bazen yasal, bazen yasal olmayan yollarda dağıtıyordu. Sırf  buna yasal bir kılıf uydurmak için sadece kamu ihale yasası yüzeliden fazla değiştirildi. Kaynağın olduğunu iktidar çevreleri çok iyi biliyorlar. Endişeleri hem kendilerinin, hem yakın çevrelerinin faydalanmış olduğu bu kaynağın olacak bir iktidar değişikliği ile kesilecek olması, bu kaynağın şefaf bir şekilde yoksullaştırdıkları halka dağıtılması ile halk tarafında bu güne kadar nasıl uyutulduklarının ortaya çıkmasıdır.

       Bir iktidar değişikliği olacak. Ancak bu öyle kolay da değil. Esen rüzgar hem dağınık ve örgütsüz olan, hem bu güne kadar sadece siyasi ve uhrevi inanç, yaşam biçimi üzerinde kutulaştırılarak politika malzemesi olarak kulanılan toplum kesimlerini ne oran da nasıl etkiliyeceği belli olmaz. Böylesi siyasi ve toplumsal yapılar en iyi diktatörlerin türediği yapılardır. Bu noktada önemli olan gerçekten sorunlu ama bir o kadarda dağınık olan toplum kesimlerine iyi iletişim ve ikna yöntemi, dili kullanarak kısa sürede politik olarak örgütleyip seçime, sandığa götürebilmektir. Bir diğer  önemli görev muhalefet partileri kadrolarına il ve ilçe örgütlerine düşmektedir. Bizim gibi dini inanç ve yaşam biçimi üzerinde politika yapılarak toplumun kutuplaştırılmış olduğu ülke ve toplumlarda, hele birde bu alan kişisel zenginleştirilme alanı olarak kullanılıyor ise( ki şu anda uygulama böyle,)bunda beslenen çevreler her an yeni bir oluşum yaratarak havayı kendi lehine çevirebilirler. Ağrı da, Uludere de yaşatılanlar bu tarz düşüncelerin birer ürünüdür.

      Sekiz haziran sabahı her bakımdan Türkiye halkı için yeni bir başlangıç olacak. Geçmişte sadece siyasi politika ve öncelikler ile üzeri örtülen, toplumun ekonomik öncelikleri bundan sonra politikanın ana merkezi olacak, olmasıda gerekiyor. Çünkü ekonomik temelden yoksun olarak yapılan her siyasi çalışma yanlış bir başlangıçla yanlış sonuçlara götürür. CHP ve HDP’nin  bu konudaki girişimleri taban ile doğru bir şekilde buluşturulur ise hem barajı geçme,hemde iktidar olmama gibi bir sorunları olmaz. Dillendirilen demokrasi tanımlarının da bu şekilde içi doldurulmuş olur.

     Ekonomik siyasal kapitalizm şu dönemde bir sol ve sosyal demokrat iktidara hazır olduğunu gösteriyor. Bundan sonrası bu düşünceyi temsil eden sol ve sosyal demokrat partilere kalıyor. Belki bu dönemde hiç olmadıkları kadarda tek başına bir sol iktidara da yakınlar. Tabi akıllı hareket ederlerse. 

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms