malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 25 Ağustos 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 34°°C
Haber Detayları

TÜFENKCİ: TOPYEKUN BİR SEFERBERLİK BAŞLATMAK İSTİYORUZ

Rusya'nın ?DEAŞ'ı bombalıyorum? diyerek özellikle sivil masum halk üzerinde yoğunlaşmasının bir göç dalgası oluşturduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sınır kapılarında gerekli tedbirlerin alındığını ve oluşturulan kamplarda Suriyelileri ağırlayacaklarını söyledi.

Siyaset Haberi - 06 Şubat 2016 Cumartesi - 12:49
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Tüfeknci, Rusya ile ekonomik gelişmelerden dolayı ithalat ve ihracatta düşüş olduğunu ancak uçak krizi ile birlikte bu düşüşün yüzde 30 oranında arttığını da aktardı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Elazığ’a geldi. Elazığ’da valilik önünde Vali Murat Zorluoğlu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, AK Parti Elazığ milletvekilleri Ömer Serdar, Metin Bulut, Ejder Açıkkapı, Tahir Öztürk, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci’ye yöresel kıyafet giyen çocuklar çiçek verdi. Valilik toplantı salonunda açıklamalarda bulunan Tüfenkci gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Elazığ’a hem işadamlarıyla bir araya gelip kentin potansiyeli noktasında çalışmalar yapmak aynı zamanda teşkilatlarla, belediyeyi ziyaret ederek Elazığ ve Türkiye’nin sorunları noktasında istişarelerde bulunmak için geldiğini belirten Tüfenkci, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da olmamıza rağmen hemen yanı başımızda ki kentlerde birtakım sıkıntılar ve terörle mücadele de son safhası yaşanıyor, şehitler veriyoruz. Buradaki esnaflarımız tüccarlarımız sanayicilerimiz kan ağlıyor. Orada terör örgütünü kendi insanına halka yapmış oldukları zulüm karşısında, bu zulmü sona erdirme noktasında canı pahasına da olsa mücadele veren güvenlik güçlerimiz var” dedi.

“TOPYEKUN BİR SEFERBERLİK BAŞLATMAK İSTİYORUZ” 
Terörün yaşandığı bölgelerde kardeşlik köprülerine açılan çukurlar olduğun da vurgu yapan Bakan Tüfenkci, “O çukurları kapatmak için gece gündüz çalışan insanlarımız var ve orada evlerinden, barklarından, yurtlarından olan insanlar var. Biz devlet olarak, hükümet olarak o insanlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Hiçbirini sokakta bırakmadığımız gibi hiçbir esnafımızı tüccarımızı da işsiz bırakmayacağız. İnşallah kısa sürede terörden temizlediğimizde tekrardan oranın inşası ve ihyası için kapanan kepenklerin açılması noktasında bütün gayretlerimizi göstereceğiz. Zaten tedbirlerimizi ve teşviklerimizi de aldık. Dün Mardin'de Başbakanımız Ahmet Davutoğlu 10 maddelik acil eylem planımızı kamuoyu ile üst başlıkları paylaştı. Onun bütün detayları çalışıldı ve inşallah oradaki hiçbir vatandaşımızı hiçbir insanımızı mağdur etmeyeceğiz. Mağdur eden terör örgütünü de en son terörist bu ülkeyi terk edene kadar veya silahları bırakıp gömene kadar da mücadelemiz devam edecek. Bizler sadece orada binaları inşa etmek istemiyoruz. Orada yıpranan gönülleri de tekrar ihya etmek için topyekun bir seferberlik başlatmak istiyoruz. Bunu hükumetin bütün bakanlıklarıyla beraber orada yanan yangını sadece söndürmek değil o yangının küllerinden gülistan bahçeleri inşa etmek istiyoruz. Bunun içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bütün birimleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hasar tespit birimleri Silopi’de ve Cizre’de hasar tespitlerini hızla yaptılar. İnşallah Sur’da da terörü bitirdiğimizde bu tespitleri yapıp hızlı bir şekilde oraları inşa edeceğiz. İşte bütün bu etrafımızı baktığımızda Elazığ’ın huzur kenti olması ne kadar önemli olduğunu, birlik ve beraberliğimizi bir arada olmanın mutluluğunu ve bu huzuru korumanın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Elazığ’la ilgili Uluova projesiyle ilgili de müjde veren Bakan Tüfenkci, ilgili bakanlardan gerekli sözleri aldıklarını ve bu projeyi en kısa sürede hayata geçireceklerini dile getirdi.“YENİ BİR TEŞVİK MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Teşvik yasasının bütün Türkiye’de iyi çalışmak gerektiğine vurgu yapan Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti: 
“Teşvik yasası teşvikler sürekli olan bir olgu değil. O iller için şimdi hatta ilçeler için teşvik isteyen talepler var ama gerek ekonomik koordinasyon kurulunda gerek kalkınma bakanlığımız, bizler yeni bir teşvik modeli üzerinde çalışmak istiyoruz. Birinci önceliğimiz bütün illerin bir kere huzur ve istikrarını sağlamak. Şimdi Diyarbakır veya Hakkari 6. bölge oldu diye Elazığ’dan, Malatya’dan çok ekstra bir yatırım almadı. Bunun için birinci önceliğimiz istikrar ve huzur. Elazığ bu anlamıyla Türkiye’nin parlayan yıldızlarından. Nedeni, huzur kenti ve istikrarın var olmasıdır. Güvenlik var ve yatırımcı diğer teşviklerden daha önce baktığı husus bu. İkinci olarak bizim sadece bir noktada, bir ili veya birkaç ili düşünerek teşvik yasasını dizayn etmememiz lazım. Bölgesel anlamda öne çıkacak yatırımları tespit etmemiz lazım. Belki yatırım kollarına göre teşvik etmemiz lazım. Veya bölgenin bir takım öne çıkan sektörlerini belirleyip o sektörler üzerinden yoğunlaşarak yapmamız lazım. Bir de bunun altına bir genel teşvik, 4. Bölge, 5. Bölge teşvikleri gibi genel bir teşviki ortaya koyup ama onun üzerine diğer farklı teşvik modellerimizi de geliştirmemiz lazım. Onun için bizlerde oluşan kanaat tek düze bir teşvik sisteminin artık Türkiye için rantabl olmadığını düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var.”

“İNŞALLAH RUSYA SURİYE’DEKİ YANLIŞ POLİTİKASINA SON VERİR”
Suriye’den gelen göç akımı ile ilgili de soruları cevaplayan Bakan Tüfenkci, şu ifadelerde bulundu:
“Suriye’de özellikle Rusya’nın DEAŞ’ı bombalıyorum, mücadele ediyorum deyip oradaki ılımlı muhalefeti ve Türkiye aleyhine Suriye’de bir mücadele sahası oluşturması, özellikle masum, sivil halk üzerine yoğunlaşması yeni bir göç dalgasının oluşmasına neden oldu. Tam da Cenevre’de muhaliflerle, rejim güçleriyle, rejimle ortak bir zeminde buluşma noktasında gayret gösterirken muhaliflerin masadan kalmak için şart koştuğu bombalamaların ve saldırıların durdurulması noktasındaki taleplerinin tam tersi DEAŞ’ın olmadığı, ılımlı muhalefetin olduğu ve özellikle de Türkmenlerin olduğu bölgeleri bombalaması açıkça ne amaçladıklarını ortaya koyuyor. Tabi oradan ciddi anlamda yeni bir göç dalgası oldu. Biz bu anlamıyla sınır kapılarımızda gerekli güvenlik tedbirleri aldık, bizim kontrolümüz altında. Biz hemen sınıra yakın yerlerde kamp bölgeleri oluşturarak oradaki gelen Suriyeli kardeşlerimizi o bölgelerde çadırlarda konaklatarak gerekli yardımları yapmayı düşünüyoruz. Tabi ister istemez sınırlarımızdan da bir miktar Suriyelinin girmesi normal. Bununla ilgili tedbirlerimiz var. İnşallah Rusya, Suriye’deki bu yanlış politikasına son verir. Ve Suriye’deki huzursuzluk bir anlamda görüşmelerle son bulur.”

“UÇAK KRİZİYLE YÜZDE 30 İLAVE DÜŞÜŞ YAŞANDI” 
Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizi sonrası yaşanan ithalat ve icraatla ilgili gazetecilerin soruların da cevaplayan Tüfenkci, uçak krizi ile birlikte ithalat ve ihracatta yüzde 30’luk bir düşüş yaşandığını kaydetti. Kriz öncesinde Rusya’da ithalat ve ihracatın düzenli olarak düştüğünün altını çizen Bakan Tüfenkci, “Kriz olmadan önce de yüzde 40’a yakın bizim Rusya’daki ekonomik gelişmelerden dolayı özellikle emtia fiyatlarının düşmesinden ihracatımız ve ithalatımız düzenli olarak düşmüştü. Ancak uçak kriziyle birlikte artı yüzde 30 ilave düşüş yaşadı. Şuanda da o düşüş devam etmiş oldu” dedi. 

 
Anahtar Kelimeler:malatya, bülenttüfenkci, elazığ, akparti, gümrükbakanı, siyaset,
Kaynak / EditörİHA - Malatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Devlet Bahçeli: Fırat'ın Doğusu ateşe verilmeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Azerbaycan'a vize kalkıyor.

Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Azerbaycan'a vize kalkıyor.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Türkiye, Özbekistan ile 27 farklı alanda iş birliği yapacak
Bakan Turan'dan AK Parti'ye ziyaret
Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ için ortak soru önergesi
Diğer Başlıklar

Doğanşehir’in “Çatı Aslanı” azmiyle gençlere örnek oluyor
Doğanşehir'de asfalt çalışması
Avşar, Malazgirt Zaferinin yıl dönümünü kutladı
Trafik kazası 2’si ağır 4 yaralı
Malatya'da 39 kaçak göçmen yakalandı
Kadına karşı işlenen cinayetin cezası, ölümden sonra da devam eder
7. Ana Jet Üstü Komutanından veda ziyareti
Başkan Çınar, Dilek Mahallesindeki çalışmaları inceledi
Malatya'da bıçaklı kavga: 1 yaralı
Kuru kayısı lisanslı depo projesi hayata geçiyor
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,83ms