malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 15 Eylül 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 29°°C
Haber Detayları

AĞBABA: 2 MİLYARLIK TAKIM ELBİSE GİYMİYORUM

Ağbaba, ?Malatya?da yatırımların azlığı yetmiyormuş gibi yapılan yatırımlar da bitirilemiyor. Özellikle, iş alan müteahhitler ne hikmetse Malatya'nın ihalelerinde iflas ediyorlar ?dedi. Ağbaba , alışveriş merkezleri ile mahalle aralarına kadar açılan zincir marketlerin Malatya esnafını bitirme noktasına getirdiğini kaydetti.

Siyaset Haberi - 21 Ocak 2016 Perşembe - 23:00
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda iki ayrı konuşma yaparak hem Malatya’da ki yatırımların bitirilememesi sorununu, hem de esnafı bitirme noktasına gelen AVM ve zincir mağaza terörünü gündeme getirdi.

NE HİKMETSE İFLAS EDİYORLAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı ilk konuşmada Malatya’daki büyük projelerin müteahhitlerinin iflas iddialarını dile getirdi. Malatya’nın  yatırımlar konusunda çok şansız bir il olduğunu, yatırımların az yapıldığını kaydeden Ağbaba; “Hâlâ çevre yolu olmayan tek şehir Malatya. Yatırımların azlığı yetmiyormuş gibi yapılan yatırımlar da bitirilemiyor. Özellikle, iş alan müteahhitler ne hikmetse Malatya'nın ihalelerinde iflas ediyorlar. Bu da yanlış ihale yöntemleri sonucunda oluyor. Dört yıl önce, Kapıkaya Barajı'mızın sulama kanalları bitirilemedi. Müteahhidi iflas etti. 2011'den beri maalesef Malatya hâlâ suyla buluşmayı bekliyor, Boztepe Barajı aynı şekilde. Barajlar yetmiyormuş gibi tünellerimiz aynı şekilde yarım kaldı. Malatya Darende yolu üzerinde bulunan tünel seçimlerden önce açıldı ama şimdi tekrar kapatıldı. Müteahhidin iflas ettiği söyleniyor.Yine, maalesef, utanarak söylüyorum, Malatyaspor, bir ilçenin oynamadığı bir statta maçlarını oynamaya devam ediyor. Bitirilmeye çalışılan stadın müteahhidi iflas etti, o da bitirilemedi. “ ifadelerini kullandı

ESNAFA HAKARET

Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı ikinci konuşmada esnafın sorunlarını gündeme getirdi. Ağbaba , “Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin, sadece basit usulde tespit edilen kazançlarından 8.000 Türk liralık kısmından vergi alınmamasını sağlamaktır. Değerli arkadaşlar, bu tamamen esnafla dalga geçmektir, esnafı alaya almaktır. Bakın, bunun maliyeti sadece aylık 100 lira esnaftan vergi almayacaksınız. Bu, çokça oy aldığınız, çokça övündüğünüz esnafa hakaret etmektir. Lütfen, bu maddenin bizim söylediğimiz şekilde değiştirilmesini sağlayın.”şeklinde konuştu.

AVM TERÖRÜYLE ESNAF KALMADI

“Türkiye'de, AKP döneminde bir AVM çılgınlığıyla, AVM terörüyle esnaf bırakmadınız.” İfadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba “Seçim bölgem Malatya'dan birkaç örnek vermek istiyorum: Malatya'da, geçtiğimiz yıllarda esnaf olmak itibarlı bir işti. Esnaf olan insan çocuğunu okutur, evine ekmeğini götürür, mahallede itibar görürdü. Eskiden esnaf olmak kız isterken de önemli bir şeydi, bir yere referans olmak için de esnaflık iyi bir meslekti. Ancak, maalesef son dönemlerde sizin uyguladığınız politikalar neticesinde, AVM dostu olan Hükûmetiniz Malatya'da ve Türkiye'nin her tarafına AVM açmaya başladı.”dedi.

ZİNCİR MAĞAZALAR ESNAFIN CANINI OKUYOR

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “ Hele hele sizin döneminizde zincir marketler var ki, her işi yapan esnafın canını okuyor. Malatya'da bütün mahallerimizde bakkallar vardı, bütün mahallelerimizde kasaplar vardı, züccaciye vardı, şarküteriler vardı ama şimdi, özellikle son dönemde, son beş yılda hepsi birer birer kapanıyor. Sadece mahallelere değil, sokak aralarına zincir marketler şube açmaya başladı; bir tane personelle dükkân açıyor, oradaki esnaf kapatmak zorunda kalıyor. Sokaklara girdiler değerli arkadaşlar. O kadar büyük marketler var ki Malatya'da, Türkiye'nin birçok yerinde, artık bakkal kalmadı mahallelerde. Eskiden hani bakkal amcası vardı ya mahallenin artık yok, artık berberi yok, kasabı yok, şarküterisi yok, niye? Sizin o zincir marketlerle dostluklarınız var ya, ilişkileriniz var ya, ondan dolayı yok. Her tarafı işgal ettiler. Bu teröre son vermek lazım. Bu mahallelere çok uluslu şirketlerin zincir marketleri açtığı bu sisteme son vermek lazım.”

AVM’LER  ARTIYOR, ESNAF AZALIYOR

“Her hafta Malatya'ya gidiyorum,  Malatya esnafının sorunlarını dinliyorum. Geçtiğimiz hafta Malatya'da ayakkabıcılar sitesine gittim. Oradaki insanlar siftahsız dükkânlarını kapatıyorlar, artık hiçbir iş yapamıyorlar.”ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba, “ Malatya'nın en itibarlı olan esnafları şu anda maalesef sokağa çıkamıyorlar, ne yapacaklarını bilemiyorlar.Sadece ayakkabıcıları mı? Hayır. Giyim işi yapanlar, manifaturacılar, kuyumcular, terziler, hepsi zor durumda, berberi zor durumda, Malatya'nın meşhur çay ocakları bile sayenizde zor durumda. Eskiden bizim meşhur sanayi sitemiz vardı, sanayi sitesinde dükkânı olan, orada çalışan, kalfalık yapan, ustalık yapanlar bir yere gittiği zaman bütün kapılar açılırdı, şimdi sanayi sitesindeki esnafa selam veren kimse kalmadı. Niye? Çünkü, her yerde AVM açılıyor, tam bir terör var. Artık bazı meslekler unutuldu. Şehirde açılan AVM'ler Malatya'yı, Türkiye'yi bitirdi. Şehir merkezinde her türlü torpille, her türlü ayrımcılıkla AVM'ler esnafı bitirdi maalesef. AKP döneminde en çok büyüyen şey, çok uluslu marketler, çok uluslu AVM'ler değerli arkadaşlar. Artık şehirde esnaf kalmadı. Malatya'da AVM sayısı artıyor, esnaf sayısı azalıyor. “dedi.

Ağbaba’nın TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmanın devamında AKP Milletvekilleriyle karşılıklı tartışma yaşandı. Meclis tutanaklarına geçen tartışmalı dakikalar şu şekilde;

Ağbaba; “Bir şeyin daha sayısı artıyor değerli milletvekilleri, ikinci el ayakkabı satan, ikinci el ceket satan, ikinci el gömlek satan esnafların sayısı artıyor. Sizler bunları bilmezsiniz, AKP'li milletvekilleri. Sizlerin giydiği gömlekler, kravatlar bin dolarlık, 2 bin dolarlık, maşallah ayakkabılarınız pahalı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Sizler bu işten anlamazsınız, dinlemeyin beni. Bilmezsiniz siz, tuzunuz kuru. Siz anlamazsınız bu işlerden, giydiğiniz kravatlara, ceketlere bakınca anlaşılıyor. Esnafın derdini bilmezsiniz. Ne zaman hatırlarsınız esnafı? Oy almaya gelirken. (AKP sıralarından gürültüler) Hiç ikinci el ayakkabı satan esnaf gördün mü? Çıkar ayakkabını bakalım, en az 500 dolar, çıkar.”

HASAN TURAN (İstanbul) - Ceketimi 150'ye…

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bak, salladığın tespih en az 500 lira, çıkar, çıkar bakacağım, çıkar bakacağım değerli arkadaşlar. Sizin tuzunuz kuru. (AKP sıralarından gürültüler)

Bakın, değerli arkadaşlar, eğer samimiyseniz, eğer esnafa birazcık saygınız varsa, birazcık samimiyseniz esnaftan aldığınız vergilerin tamamını kaldırırsınız. Basit usulde vergi alınan herkesten vergiyi kaldırırsınız.

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) - Seninki ikinci el ayakkabı mı?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, benim ayakkabım 90 lira, 90, 90 lira.

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) - İkinci el mi?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ayakkabım 90 lira, bak, 90 lira, bak istiyorsan. (AKP sıralarından gürültüler) Gömleğim 60 lira, senin gibi 2 milyarlık takım elbise giymiyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkürler Sayın Ağbaba.

Haberin Videosu
 
Anahtar Kelimeler:veli, ağbaba, ayakkabı, malatya,
Kaynak / EditörMalatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Devlet Bahçeli: Fırat'ın Doğusu ateşe verilmeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Azerbaycan'a vize kalkıyor.

Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Azerbaycan'a vize kalkıyor.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Türkiye, Özbekistan ile 27 farklı alanda iş birliği yapacak
Bakan Turan'dan AK Parti'ye ziyaret
Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ için ortak soru önergesi
Diğer Başlıklar

Bostanbaşı mahallesinin ulaşım ağı güçlendiriliyor
İlisuluk Mahallesi sakinleri kazalara çözüm istiyor
‘Mersedes Kadir’ fotoğraf sergisi açtı
Malatya’da tellak pazarında korkutan yangın
Traktör ile pikap kafa kafaya çarpıştı: 3 yaralı
MHP’den Yazıhan ilçesine ziyaret
Malatya’da uyuşturucu operasyonlarında 10 tutuklama
Emniyetten ‘Güvenli eğitim-güvenli okul’ uygulaması
MHP’den Aşure etkinliği
Büyükşehir asfaltta yoğun mesaide
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,52ms