malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 20 Temmuz 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 32°°C
Haber Detayları

MALATYA'DA TRAMBÜSÜN RESMİ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye?de ilk kez Malatya?da uygulanan trambüs için resmi açılış töreni düzenlendi.

Güncel Haberi - 21 Ekim 2015 Çarşamba - 15:38
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Törende konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Yerli ve çevreci trambüs ile kazanan Türkiye oldu" dedi.
Trambüs Bakım İstasyonu’nda düzenlenen törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Bülent Tüfenkci, Nurettin Yaşar, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İlçe Belediye Başkanları, Kamu yöneticileri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde protokol konuşmaları gerçekleştirildi. İlk olarak konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım noktasında önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Ulaşım noktasında Malatya merkezle birlikte ilçeler ve Malatya bütününü kapsayan çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Çakır, Malatya’daki ulaşım sorununun çözülmesi için yaptıkları uzun araştırmalar sonucunda karar verdikleri Trambüs projesini hayata geçirdiklerini söyledi.TOPLU TAŞIMADA HEDEF 500 BİN
Trambüsteki en önemli özelliğin çevrecilik olduğunun altını çizen Başkan Çakır, “Temel hedeflerimizden bir tanesi de işletilebilir, konforlu ve güvenli olmasıydı. Şu an itibariyle sistem içerisinde 9 trambüs aracımız hizmet veriyor. Ama yeni trambüs alımları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2 trambüs önümüzdeki aylarda teslim edilecek. Biz Malatya’da daha çok yolcu taşıyabilmek için kendimize bir hedef koyduk. Geçtiğimiz yıl 120 bin civarında yolcu taşıyorduk, şu an itibariyle 150 bin yolcu taşıyoruz. İlimiz genelinde toplu taşıma araçlarını 200-240 bin civarında hemşerimiz kullanıyor. Hedefimiz günlük 500 bin yolcuyu taşıyabilecek bir ulaşım ağını oluşturmak. Vatandaşlarımızın her noktada ulaşabildiği, kalitesi ve standartları yüksek bir sistemi oluşturabilmek. Bununla ilgili atmış olduğumuz adımlardan ilki trambüs idi” diye konuştu.

2. ETAP ORGANİZE SANAYİ
Trambüsün birçok avantajının yanı sıra 55 ton karbondioksiti çevreye salınımının önlendiğini kaydeden Başkan Çakır, hedeflerinin 2. etapta Organize Sanayi Bölgesi, 3. etapta ise Güney Kuşak Yolu güzergahı olduğunu söyledi.

14 OTOBÜS, 10 TRAMBÜS ALINDI
Şehiriçi ulaşımını sağlayan otobüslerin günlük 40 bin kilometre dolayında yol yaptığını ve bunun dünyanın etrafını bir kere dönmeye eşit olduğunu kaydeden Başkan Çakır, şehiriçi ulaşımın daha da rahatlatılması amacıyla 4’ü körüklü olmak üzere toplam 14 adet yeni otobüs ile 10 adet yeni trambüs aldıklarını söyledi."550 TON ÇÖPTEN 10.5 MEGAVAT ENERJİ ÜRETECEĞİZ"
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ile ilgili önemli projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Çakır, çöplerin vahşi depolamadan 2 yıldan beri saatte 2.3 megavat elektrik ürettiklerini, yeni kurulacak olan entegre tesisinde ise 10.5 megavat elektrik daha üreteceklerini kaydetti. Çakır, “Türkiye’nin en verimli çöpten elektrik enerjisi üretimini Malatya’da gerçekleştireceğiz. Sistem olarak ihalesini gerçekleştirdik, Malatya’da günlük 550 ton çöpten 10,5 mw bir enerji elde edeceğiz. Böylece çöpten ürettiğimiz toplam enerji miktarı 13 megavat olacak. Belediye olarak elektriğimizi karşıladığımız gibi inşallah bir kısmını da satarak belediyemize belli bir gelir elde edeceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

"ÇAKIR, ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞE İMZA ATTI"
Malatya milletvekilleri adına konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yereldeki ulaşım sorununu çözmek için çok önemli bir işe imza attığını söyledi. Trambüs sisteminin çevre ve görüntü kirliliğinin yanı sıra güvenli ve konforlu ulaşım için önemli bir seçim olduğunu kaydeden Çakır, “Bu yol güzergahında ulaşım için, toplu taşıma için Türkiye’de bir ilki başardı. Başta Belediye Başkanımız Ahmet Çakır olmak üzere emeği geçen bütün bürokratlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yerli bir firmanın üretmiş olduğu ve Türkiye’de ilk kez bir toplu taşıma aracı olarak kullanılan trambüsü Malatya’ya kazandırdı. Yereldeki ulaşımı kolaylaştırmak adına Trambüsü sayın başkanımız Malatya’ya kazandırdı. Bu Malatya’da çok konuşuldu ve eleştirildi. Ama belediye başkanımız sağlam ve dik duruşunu gösterdi ve şimdi kazandırılan trambüse bütün Malatyalı hemşerilerim biniyor. Malatya için çok önemli bir adın olan bu çalışmaya bir kez daha teşekkür ediyorum. Uçaklar geliyor, trenler geliyor, trambüs geliyor Malatya bölgenin cazibe merkezi olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu."MALATYA BÖLGENİN YÜKSELEN YILDIZI VE CAZİBE MERKEZİ"
Vali Süleyman Kamçı ise yaptığı konuşmada, Malatya’nın bölgenin yükselen yıldızı ve cazibe merkezi olduğunu belirterek, Malatya’da göçe bağlı hızlı bir nüfus artışı yaşandığını söyledi. Hızlı nüfus artışının toplu taşıma hizmetlerinde gelişim ve değişimi zorunlu kıldığını kaydeden Vali Kamçı, “Geleneksel toplu taşıma araçlarına ilaveten modern nitelikteki trambüs projesi ile şehrimizin doğusu ve batısı buluşturulmuş, değerli halkımızın çok daha nezih ulaşım imkanlarına kavuşması sağlanmıştır. İlk olarak Malatya’da hizmete sunulan bu araçlar, geleceğin modern Malatya’sına atılan önemli bir adımdır. Malatya’mızın değerli halkı her şeyin en güzeline, en iyisine layıktır ve bizler o güzide insanlara hizmet ediyor olmaktan mutluluk duymaktayız. Saygıdeğer Malatyalıların bu toplu taşıma hizmetinden azami oranda istifade etmeleri çok yerinde olacaktır. Çünkü okulların açılmasıyla birlikte trafikte barız bir yoğunluk ortaya çıkmıştır ve bu durumun mağduriyetini yine değerli halkımız yaşamaktadır. Özellikle sabah ve akşam trafiğinin rahatlamasında toplu taşıma aralarının tercih edilmesi olası risk faktörlerini asgariye indirecek ve halkımız çok daha güvenli bir şekilde evlerine ve işlerine gidebilecektir” diye konuştu.

"BAŞKANIMIZ BÜYÜK BİR AZİM VE GAYRETLE ÇALIŞIYOR"
Son olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bir konuşma yaptı. Malatya’ya büyük bir sevgi, sempati ve hayranlık beslediğini belirten Bakan Fikri ışık, Malatyalılar’ın çalışkan, fedakar ve müteşebbis ruhlu olduklarını söyledi. Çok güzel bir hizmetin başlatılması vesilesiyle Malatya’da olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Işık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Malatya’yı Türkiye’nin müstesna şehirlerinden biri yapma noktasında büyük bir azim ve gayretle çalıştığını belirterek, hizmetlerinden dolayı teşekkür etti."ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETMEK TAM BİR MÜTEŞEBBİSLİK ÖRNEĞİ"
Başkan Çakır tarafından belirtilen çöpten 13 megavatlık enerji üretmenin tam bir müteşebbislik örneği olduğunu ve bunu batıdaki şehirlerin bile hala yapamadığını belirten Bakan Işık, “Büyük hayretimi ve hayranlığımı ifade edeyim. Çöpte 13 megavatlık bir enerji elde etmeyi batıdaki şehirlerimiz bile hala yapamadı. Malatya’nın müteşebbis, öncü şehir olması herhalde havasında, suyunda toprağında var. Batı şehirlerinden önce Malatya’da 13 megavatlık çöpten enerji üretmek tam bir müteşebbislik örneği. Zaten İstanbul’da en önemli markaların altında Malatyalıların imzası var. Bu müthiş bir zenginliktir. Türkiye’de bu zenginliğe ulaşan şehirlerin sayısı yok denecek kadar az. Malatya’mızın bu müteşebbislik ruhu da Türkiye’mize çok şey kazandırıyor. Bu ruhun Malatya’da yerel hizmetlerde, belediye hizmetlerinde de ortaya konmuş olması beni çok memnun etti” ifadelerini kullandı


1970’li yıllarda Türkiye’de ve dünyada nüfusun yüzde 70’inin köylerde yaşadığını ancak günümüzde bu durumun tersine dönerek yüzde 70’inin şehirlerde yaşadığını belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Şehirlerde karşılaşılan en önemli iki sorunun ulaşım ve hava kirliliği olduğunu, Trambüsle bu iki sorunun birlikte çözülmüş olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE KAZANDI"
Bakan Işık, “Bugün özellikle bu projeyle aynı anda iki soruna da önemli bir çözüm getirilmiş oluyor. Trambüste elektrik enerjisinden faydalanarak sıfır emisyonla şehrimizin içerisinde karbonmonoksit, karbondioksit, nitrojen gibi zararlı partiküller oluşturan hava kirliliğini önleyecek ciddi bir sistemi Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız hayata geçirdi. Bu gerçekten takdir edilecek, alkışlanacak bir durum. Bunların hepsi çok önemli ve çok değerli. Ama en az bunlar kadar değerli olan bir başka nokta ise yapılan bu hizmetin aynı zamanda Türkiye’nin yerli üretimine de çok büyük bir destek olması. Belediye başkanımız büyük oranda borçlanır dışarıdan bilinen bir markayı getirebilirdi. Bunu yaptığında da hiç başı ağrımaz, kimse eleştirmezdi. Küçük bir arıza çıkardığında da -biz demedik mi, bu olmazdı zaten- eleştirilerini almazdı. Ama büyükşehir belediye başkanımız bunu yapmadı. Bazı riskleri de göz önüne alarak yerli üretimi tercih etti. Bununla ne kazandık; Bütün bu otobüslerin çok büyük kısmı Türkiye’de üretildi. Yani bizim insanımız kazandı. Milyonlarca doları yurt dışına göndermedik. Türkiye kazandı. Bu sayede bu teknolojinin geliştirilmesi dolayısıyla da bu firmamız Türkiye’de şu anda 13 milyar avro mertebesine ulaşan hacimden daha çok yerli firmanın pay almasına da öncülük etmiş oldu. Bir sonraki aşamada da çok net olarak söylüyorum ki bu firmamız ve benzeri firmalarımız buralardaki tecrübelerini kullanacak ve bütün dünyaya ihracat yapacak. O ihracatın üretim üstlerinden birisi de inşallah Malatya olacak” şeklinde konuştu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin böyle önemli bir projeyi hayata geçirmesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Işık, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Işık, “Büyükşehir belediye başkanımıza, ona destek veren bütün milletvekillerimize, valimiz, büyükşehir belediye başkanımızın çok değerli çalışma arkadaşlarına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak özellikle teşekkür ediyorum. Yerli üretimi tercih ettiği için teşekkür ediyorum. Aksaklıklar, eksiklikler olabilir. Eğer yerli sanayi gelişsin istiyorsak, en ufak bir kusurda hemen idarecilerimizin moralini bozmak değil, diğer ülkelerin yaptığı gibi aksaklıkların giderilmesi noktasında hareket edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu projenin hayata geçmesinde emek veren herkesi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.
Konuşmalardan sonra, trambüsün açılış töreni yapıldı. Kurdelenin kesilmenin ardından trambüse binen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, beraberindekilerle şehir turu attı.

 
Anahtar Kelimeler:malatya, fikriışık, trambüs, açılış,
Kaynak / EditörİHA - Malatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Belediye Başkanı Gürkan Selahattin Alpay’ın konserini dinledi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan Malatya’da
Binlerce başıboş köpeğin adeta istila ettiği köy havadan görüntülendi.

Binlerce başıboş köpeğin adeta istila ettiği köy havadan görüntülendi.
Malatya'da sağanak yağış kayısı üreticilerini vurdu
Malatya'da havuza atlayan genç ağır yaralandı.
Malatya'da yılanların dansı görüntülendi.
Malatya’dan kutsal topraklara ikinci kafile direkt uçuşla gitti
Diğer Başlıklar

Benzine indirim geldi !
Yeni Malatyaspor’dan kaleye takviye
3 dakikada 1 kilo kayısı yedi
Guilherme: "Buradaki aile ortamı beni motive ediyor"
Belediye Başkanı Gürkan Selahattin Alpay’ın konserini dinledi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan Malatya’da
Binlerce başıboş köpeğin adeta istila ettiği köy havadan görüntülendi.
Yeni Malatyaspor Guilherme’yi açıkladı.
Fırat Tarım Meslek Lisesi AB Projesini başarı ile tamamladı
Yurt dışından getirilen telefonların harcı 1500 TL oldu
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,81ms