malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 15 Eylül 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 29°°C
Haber Detayları

AKÇADAĞ'DA TERAPİ MERKEZİ:SULTANSUYU

Malatya Akçadağ'da bulunan Sultansuyu tarım işletme müdürlüğü yerli ve yabancı turistlerin ugrak merkezi

Akçadağ Haberi - 17 Temmuz 2015 Cuma - 14:13
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

İşletme, 1865 yılında “Sultansuyu Çiftlikat-ı Hümayun” adı ile kurulmuş, ordunun binek at, keçe, yapağı gibi hayvansal ürün ihtiyaçlarını karşılama görevini 1908 yılına kadar sürdürmüştür. Aynı yıl Meşrutiyetin ilanıyla hazineye devredilmiş, 1915 yılında halen hara merkezi olan Aziziye Kışlası ve civarındaki 500 dekarlık arazide bir tay deposu kurulmuş ve ilk defa Hara ismini almıştır. Bu oluşum da 1924 yılında feshedilerek, yerine Topçu alayı kurulmuştur.
1928 yılına kadar hizmetini sürdüren topçu alayı kaldırıldıktan sonra, çöl karakterine sahip safkan Arap atı yetiştirerek memleket atlarının kan değişikliğini sağlamak ve orduya hafif süvari bineği atı yetiştirmek amacıyla Yüksek Vekiller Heyetinin 29/7/1928 tarih ve 6943 sayılı kararnamesi ile “Sultansuyu Harası” kurulmuştur.
1984 yılında Haralar ve İnekhanelerin Devlet Üretme Çiftlikleri ile birleşmesi neticesinde, Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak kurulan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü” adını almıştır.      b) Arazi Varlığı ve İklimi:

      Doğu Anadolu Bölgesi Malatya ili Akçadağ İlçe hudutları içerisinde bulunan İşletme, Malatya’nın 27 km batısında, Malatya-Kayseri karayolu üzerinde, Sultansuyu vadisinde bulunmaktadır. Yeniköy mevkii ise İşletme merkezinin 19 km kuzeyinde ve Malatya Erhaç havaalanı ile Tohma Vadisi arasındadır.
Doğu Anadolu Bölgesinin batısında yer alan Malatya ili, diğer Anadolu illerine, hatta birçok İç Anadolu iline kıyasla daha yumuşak bir iklime sahiptir. Bölge, iklim sınıflamasına göre yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk olan karasal iklim tipine girmektedir.
Uzun yıllar ortalaması yıllık yağış miktarı 275.5 mm’dir.II. TARIMSAL FAALİYETLER

      a) Bitkisel Üretim Faaliyetleri:

      İşletmenin sulu tarım alanlarında hububat, silaj mısır, yonca ve çayırotu üretimi yapılmaktadır.
İşletmede her yıl tohumluk amaçlı buğday ve arpa üretilmektedir. Bölgede karasal iklimin hüküm sürmesi nedeni ile yeterli yağış alınamadığından sulama imkânlarına da bağlı olarak yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 6-7 bin dekar alanda nadaslı tarım sistemi uygulanmaktadır.
Bahçe tesisleri de sulu tarım alanı içindedir. Bölgenin kayısı yetiştiriciliği açısından önemli bir yöre olması nedeni ile 750 dekar kayısı, 425 dekar badem ve 15 dekar ceviz tesisi yapılmıştır.
Kayısı tesislerinde bölgeye adapte olmuş tüm çeşitler mevcuttur. Ayrıca 60 dekar alanda organik kayısı üretimi yapılmaktadır.
Hayvancılık şubesinin kaba yem ihtiyacını karşılamak için yonca, silajlık mısır ve korunga üretimi de yapılmaktadır. Atçılık şubesinin ihtiyacı için, yaklaşık 1.700 dekar alan suni çayır-mera olarak kullanılmaktadır.
8 ton/saat kapasiteli tohum hazırlama tesislerinde her yıl hazırlanan 2.500 ton sertifikalı hububat tohumu ve yem bitkisi tohumu hazırlanmakta ve bölge çiftçisine dağıtılmaktadır.
III. HAYVANCILIK FAALİYETLERİ

      a) Sığırcılık Faaliyetleri:

      İşletmede Esmer ve Limousin ırkı ile sığırcılık faaliyetleri sürdürülmektedir. Halen 300 baş ana kadro olmak üzere toplam 600 baş ile sığırcılık faaliyeti yapılmaktadır. 2002 yılında kurulan modern sağım sitesi ile çiğ süt el değmeden hazırlanmakta ve hızla soğutularak alıcılara teslim edilmektedir.

      b) Safkan Arap Atı Yetiştiriciliği:

      Sultansuyu Tarım İşletmesi, mükemmel evsafta Arap atları yetiştirmekle tanınmış ve merkezi 1928 yılında, Güney Doğu Anadolu Bölgelerinin Safkan Arap aygırı ihtiyacını karşılamak amacı ile Sultansuyu kenarındaki Aziziye kışlasında kurulmuştur.
Irak’tan 1932 yılında getirilen II . Seklavi adlı aygır, Türkiye haralarında kullanılan safkan Arap atlarının vücut güzelliğinin en üst seviyeye çıkmasında belli başlı babalardan birisi olması nedeniyle Baba Seklavi unvanını almıştır.
Dumanali, Arapali, Karsavuran, Eyvah, Alaz, Hastay, Devirhan, Ersoylu, Savatlı, Demirkır, Bükentay, Birader, Bamka3, Haberbatur, Ağakaraca, Balık, Sülo, Zenginoğlu, Veziroğlu, Tamerinoğlu ve Tamerhan, Sultansuyu Tarım İşletmesinde yetiştirilerek Türk atçılığına sunulan atlar arasında yer almaktadır.

      c) Döl Kontrol Laboratuvarı ( Progeny-test):

      TİGEM’in elinde bulundurduğu üstün vasıflı damızlık sığırların yetiştiricilere intikali ile ülkemiz sığır popülâsyonundaki hayvanların ıslah edilmesi ve hızlı genetik ilerlemenin sağlanması hedeflenmiştir. Kültür ırkı sığırlarda saf yetiştirme faaliyetleri sürdürülen İşletmede, yüksek genetik potansiyele sahip sperma üretimi için 2011 yılında Döl Kontrol Laboratuarı hizmete açılmıştır. Devam eden yıllarda 1 milyon dozun üretimi hedeflenmektedir.
Üretim izni olan 14 boğadan, 2012 yılında 300 bin doz üretilmiş, üretilen spermalarla 6 İşletmemizdeki toplam 610 baş düve tohumlanmıştır. Aday boğaların testi 2016 yılında tamamlanacaktır.

IV. YATIRIMLAR

      a) Sulama, Mekanizasyon ve Teknolojik Yatrımlar:

      İşletmede kültüraltı arazi varlığının 8.936 da’ı sulanmaktadır. İşletmenin jeofizik etüd çalşmaları tamamlanmış ve 2012 yılında 15 adet derin kuyu açılmış bu kuyulardan faydalanılarak 2013 yılında 3.852 da alan center-pivot sulama sistemi tesis edilecektir.Ayrıca 2013 yılı içerisinde 20 adet derin kuyu açılması planlanmıştır.
Yeniden yapılanma programı dahilinde işletmeye 3 adet 167 BG gücünde orta güçlü traktör, 11 adet 55-88 BG gücünde traktör ve bağlı ekipmanları alımı yapılmıştır.Ayrıca 1 adet 32 m iş genişliğinde kendi yürür ilaçlama makinesi, 1 adet 8 m3 kapasiteli çekilir tip yemleme vagonu ve 2 adet 6 sıralı endüstri bitkileri ekim makinesi ile 3 adet 8 m iş genişliğinde pnömatik hububat ekim makinesi alımı yapılmıştır.Tohum hazırlama tesisinde tohumluk kalitesini %99’a çıkaran renk ayırıcı sistem alımı yapılmıştır.
2008 yılı öncesi en büyüğü 55-60 BG olan ve % 85 ’i ekonomik ömrünü doldurmuş 28 adet traktörle faaliyetlerini sürdüren işletmeye 2012 yılında mekanizasyonun yenilenmesi projesi kapsamında en büyüğü 88 BG olan 11 adet traktör alınmıştır. Yapılan alımlarla toplam traktör sayısı 28 den 18’ e düşmüştür. Böylece mekanizasyonun işletmeciliği açısından önemli olan traktörlerin yıllık çalışma saatleri 553 saat/yıl (adet) den 860 saat/ yıl (adet) çıkarak işletmecilikte optimum düzeye ulaşılmıştır.

Projenin tamamlanması sonucu:

• Toprak İşleme faaliyetlerinden nadas’ta birim akaryakıt tüketimi % 12 azalmış ve iş başarısı % 30 artmıştır. İkileme faaliyetinde birim akaryakıt tüketimi % 4 azalmış, iş başarısı % 101 artmıştır.
• Hububat ekim faaliyetinde birim akaryakıt tüketimi % 10 azalmış ve iş başarısı % 185 artmıştır.
• İlaçlama faaliyetlerinde birim akaryakıt tüketimi % 47 azalmış ve iş başarısı % 650 artmıştır.
• Gübreleme faaliyetlerinde birim akaryakıt tüketimi % 22 azalmış ve iş başarısı % 187 artmıştır.

Bu yenilenme sonucu akaryakıt, sürücü, yedek parça ve işçilikten yıllık yaklaşık 333 Bin TL tasarruf edilmiş. Terkin edilen traktörlerin satışından da 180 Bin TL gelir elde edilmiştir.
Teknolojik yenilenme kapsamında kameralı güvenlik, akaryakıt ve araç takip sistemleri uygulamaya konularak, araç ve traktörlerin arazideki çalışmaları, arıza durumları ve akaryakıt kullanım miktarları bilgisayar ortamında takip edilebilmekte, muhtemel yangın, sabotaj ve gasp gibi olumsuzluklar için tedbir alınmakta, görüntüler işletme merkezi ve genel müdürlükten izlenebilmektedir.

 
Anahtar Kelimeler:akçadağ, sultansuyu, tarihçe,
Kaynak / EditörMalatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Akçadağ Haberleri
Leylek için seferber oldular
Yanmayan sokak lambalarına tepki
Akçadağ'da kanalizasyon tepkisi

Akçadağ'da kanalizasyon tepkisi
Kırteke seçim çalışmalarına hız verdi
Akçadağ'da direksiyon başında kalp krizi geçiren sürücü hayatını kaybetti
Akçadağ'da kayıp olarak aranan şahıs ölü olarak bulundu
Kılıçdaroğlu: Ekrem İmamoğlu ile Akçadağ belediyeyi kardeş belediyesi yapacağız
Diğer Başlıklar

Bostanbaşı mahallesinin ulaşım ağı güçlendiriliyor
İlisuluk Mahallesi sakinleri kazalara çözüm istiyor
‘Mersedes Kadir’ fotoğraf sergisi açtı
Malatya’da tellak pazarında korkutan yangın
Traktör ile pikap kafa kafaya çarpıştı: 3 yaralı
MHP’den Yazıhan ilçesine ziyaret
Malatya’da uyuşturucu operasyonlarında 10 tutuklama
Emniyetten ‘Güvenli eğitim-güvenli okul’ uygulaması
MHP’den Aşure etkinliği
Büyükşehir asfaltta yoğun mesaide
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,50ms