malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 20 Eylül 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 30°°C
Haber Detayları

VELİ AĞBABA: ELEKTRİK YOK SU YOK ÜRÜN YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TEDAŞ özelleştirmesi sonrası Malatya ve çevresinde meydana gelen sorunların incelenmesi,özelleştirmenin Malatya ekonomisinde yol açtığı kayıpların değerlendirilmesi, borç ve faizlerden kaynaklı mağdur olan Malatyalıların taleplerinin araştırılıp, sonuçlandırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Güncel Haberi - 11 Temmuz 2015 Cumartesi - 12:21
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Ağbaba, tarımsal ürünlerin en fazla suya ihtiyacı olduğu dönemde AKSA şirketinin üreticilerin elektriklerini kesmesini Malatya tarımına vurulmuş bir darbe olarak değerlendirdi.

Ağbaba,TBMM Başkanlığına sunduğu Araştırma Önergesinde  özelleştirme süreciyle ilgili değerlendirmeler yaptı.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TEDAŞ, TEKEL, TÜRK TELEKOM,ERDEMİR,TÜPRAŞ gibi Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarının , hazineye gelir sağlamak amacıyla satılmasının yanlışlıklarını dile getirdi.

Ortada övünülecek bir şey yok

Önergede “1986-2002 döneminde toplam 8 Milyar dolar özelleştirme geliri elde edilirken, 2003-2015 döneminde bu tutar 61,8 Milyar Dolar’a erişmiştir. Cumhuriyet tarihi boyunca elde edilen özelleştirme gelirlerinin yüzde 90’ı AKP döneminde elde edilmiştir.” İfadelerine yer veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “AKP tarafından yapılan özelleştirmeler bir övünç kaynağı olarak dile getirilmesine rağmen, özelleştirmeler sonrası yaşanılan problemler değerlendirildiğinde yapılan satışların faydadan çok zarar getirdiği açıklıkla görülecektir.Özelleştirmelerin amacı  etkinliği ve verimliliği artırmak, serbest piyasa ekonomisine işlerlik kazandırmak, yeni istihdam alanları yaratmak, devlete gelir sağlamak vb. olmalıyken örneğin  TEDAŞ özelleştirmesinde bu amaçlar  gerçekleşmemiştir.”dedi.

Nitelikli personel yerini taşeron işçilere bıraktı

TEDAŞ Özelleştirmesinin yarattığı sorunları dile getiren Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “4046 sayılı yasaya dayanarak elektrik dağıtımı işi 16 bölgeye ayrılarak özelleştirilmiştir. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerindeki elektrik dağıtım işini yürüten Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.  2011 Yılı başında AKSA  şirketine devredilmiş, bu tarihten itibaren  ilgili şirket tarafından elektrik dağıtımı gerçekleştirilmektedir.Özelleştirmenin ardından dağıtım işini alan AKSA isimli şirketin ilk yaptığı işlerden biri nitelikli personelleri işten çıkarmak olmuştur. Elektrik gibi çok riskli ve önemli bir iş, taşeron eliyle niteliksiz personellere yaptırılmak istenmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Altyapı sorunlu, abone iptalleri can yakmakta

Ağbaba, TBMM Başkanlığına verdiği Araştırma Önergesinde şu görüşlere yer verdi; “Malatyalılar AKSA şirketinin uygulamalarından kaynaklı büyük sıkıntılar yaşamakta, alt yapı yatırımlarının yetersizliği sonucu  sık sık kesilen elektrikler  büyük zarara yol açmaktadır. Şirketin katı politikası nedeniyle abonelikler çok kısa sürede iptal edilmekte, yeni abonelik için yüklü miktarda para talep edilmektedir. Ayrıca geçmişten gelen borçların faizlerinin silinmesi taleplerine olumlu yanıt verilmemekte, Malatyalılar faiz batağından kurtulamamaktadır.”

Elektrik yok, su yok, ürün yok

Malatyalı üreticilerin elektrik konusunda yaşadıkları sorunlara da önergesinde yer veren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “2014 yılında yaşanan tabii felaket nedeniyle Malatya’da hiçbir ürün yetiştirilememiş, ekonomisi tarıma dayalı Malatya, 2014 yılını büyük kayıplarla kapatmıştır. Başta kayısı olmak üzere elma, armut, kiraz, ceviz,badem gibi ürünler dondan kaynaklı, arpa, buğday gibi tarımsal ürünleri ise kuraklıktan kaynaklı  yok olmuştur.Üreticiler geçtiğimiz yıl sulama suyuna bağlı elektrik faturalarını ödeyememiştir.” Dedi.

Borç faizleri silinsin

 “Malatya genelinde çok sayıda üreticinin elektrikleri AKSA şirketi tarafından kesilmeye başlanmış, ödeme yapamayan üreticiler bu yıl elektrikleri kesik olduğu için tarlalarını sulayamamışlardır.”diyen Ağbaba,“ Üreticiler, bir taraftan kuruyan ağaçlarına yanarken, diğer taraftan geçen yıldan kalan elektrik borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünmektedir. Tarım sezonu başlarken ve ürünlerin en fazla suya ihtiyacı olduğu dönemde AKSA şirketinin üreticilerin elektriklerini kesmesi Malatya tarımına vurulmuş bir darbedir. Üreticilerin ürünlerini toplayıp satmalarını bile  beklemeden elektriklerin kesilmesi tepkilere sebep olmaktadır. Malatya’da AKSA  tarafından binlerce kişi icraya verilmiştir.Üreticiler elektrik  dağıtım şirketinin ödeme konusunda gerekli kolaylıkları göstermesi, borç faizlerinin silinmesi, alt yatırımlarının hızlandırılmasını beklemektedir.”dedi.

veliağbabacom

 
Anahtar Kelimeler:malatya, siyaset, veliağbaba, fıratelektrik, chp,
Kaynak / EditörMalatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
370 yıllık kızılcık ağacı yıllara meydan okuyor
Okul Müdürü, öğrenci velisi tarafından silahla tehdit edildi
Pütürge’de yol çalışmaları devam ediyor

Pütürge’de yol çalışmaları devam ediyor
Ebru Sanatı için izinli kenevir ekimi yaptı
Malatya ÖĞ-DER'den yeni eğitim- öğretim yılı mesajı
Bostanbaşı mahallesinin ulaşım ağı güçlendiriliyor
İlisuluk Mahallesi sakinleri kazalara çözüm istiyor
Diğer Başlıklar

Kaçak su kullananlara uyarı
Gürün'de trafik kazası: 5 ağır yaralı
Hekimhan Belediyesi yol çalışma alanındaki ağaçları taşıyor
Köylüler taş ocağına karşı eylem yaptı
Başkan Gürkan'dan film festivali açıklaması
HDP önünde eylem yapan aile sayısı 17'nci günde 42’ye yükseldi
Yeni Malatyaspor'da Bifouma şoku
Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldı
Malatya'da iki grup arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı
370 yıllık kızılcık ağacı yıllara meydan okuyor
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,83ms