malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 25 Ağustos 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 34°°C
Haber Detayları

MECLİSTEKİ MALATYALILAR

2015 Genel Seçimlerinde bir çok partiden Malatyalı Milletvekilleri Meclise girdi.

Siyaset Haberi - 09 Haziran 2015 Salı - 11:42
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Malatyalı olup birçok partiden meclise giren milletvekilleri;

1980 öncesi sıkı bir ülkücü olan HDP'nin dikkat çeken milletvekili adaylarından Hüda Kaya, milletvekili seçildi. 

HDP'den İstanbul 1. Bölge 2. sıradan aday gösterilen milletvekili adayı Hüda Kaya,Meclis'e girdi. Başörtüsü mücadelesinin öncü isimlerinden biri olan, 80 öncesindeülkücü harekette yer alan Hüda Kaya'nın HDP'den aday olması çok konuşulmuştu.

80 ÖNCESİ ÜLKÜCÜYDÜ

Muhafazakar entelijansiyasının tanınan ismi Kaya, 1980 öncesinde fikren ve fiilen sıkı bir ülkücü olarak kendisini tanımlamaktaydı. 18 yaşında ilk kez Kur'an ile tanışan Hüda Kaya, hayatına yeni bir yön çizmeye karar vererek, başörtüsü taktı. Iraklı bir Türkiye vatandaşıyla evlenerek üç kızı ve iki oğlu oldu. 9 yıllık evliliğini sonlandıran Hüda Kaya, boşandıktan sonra Malatya'da yaşamaya başladı.

MALATYA'DA BAŞLAYAN AKTİVİZM

Malatya'da küçük bir dükkan sahibi olan Hüda Kaya, aynı zamanda şehirde tefsir çalışmaları ile ilgilendi, sosyal, kültürel ve temel insan hakları ile ilgili gönüllü hizmetlerde bulundu ve yerel radyo programları çalışmaları gerçekleştirdi. Hüda Kaya, kendi yaşamının merkezine koyduğu siyasi ideali başörtüsü yasağı olarak tanımladı. Bunu sadece bir inanç meselesi olarak değil, kadınların tercihine yönelik bir zincir olarak da gördü. Bu yasak konusunda da çeşitli dergilerde yazılar yazdı.

HÜDA KAYA VE OĞLU DGM'DE YARGILANDI

28 Şubat geldiğinde ise Hüda Kaya'nın artık sözleri bitirilmek istendi. Malatya'da İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin başörütü yasağı eylemlerinde ön saflarda yerini alan Kaya, kendi yazdığı "Ulusal Bir Heyecan Gecesi ve Başörtüsü" başlıklı yazısına açılan dava yüzünden, işinden evine dönerken sokakta gözaltına alınıp tutuklandı. Bir gün sonra ise Malatya'nın Akpınar Meydanı'nda gözaltına alınan 13 yaşındaki oğlu Muhammed Cihad da tutuklandı. Düşünce suçu olarak bilinen 312. maddeden DGM'de yargılanan Hüda Kaya, 20 ay cezaevinde kaldı.

İDAM İSTEMİYLE YARGILANDI

Hapis günleri bittikten hemen sonra aktivizm günlerine geri dönen Hüda Kaya, başörütüsü yasağına karşı eylemlere katıldı. Bu eylemlerden birinde Malatya İHL son sınıf öğrencileri olan üç kızı da bulundu. 1999'da 16, 17 ve 18 yaşlarındaki kızlar terörle mücadele ekipleri tarafından okul basılarak gözaltına alındı ve Hüda Kaya bu sefer de 146. maddeden üç kızıyla birlikte idam istemiyle yargılandı. Bazılarından birlikte, bazılarından da ayrı ayrı üç kızı ile Hüda Kaya cezalar aldı.

MHP'nin İstanbul 3. Bölgeden adayı Arzu Erdem

"Çocukluktan beri gönlümde siyaset yatar"diyen Arzu Erdem, MHP'den neden aday olduğunu şöyle anlattı;

"DEVLET BEY'İN BEYEFENDİ KİŞİLİĞİNİN PAYI VAR"

"2005’te bu dileğimi hayata geçirmeye karar verdim. Ama hangi partiden? AKP’nin en şaşaalı günleriydi. Fakat büyük zaafları olduğunu gördüm partinin. Kişi çıkarlarını gözetmediğini, verdiği sözlerin altının boş olduğunu anladım. CHP ilgilenmediğim bir parti zaten. MHP’ye yakınlaştım çünkü yurt dışında yaşamış ve yetişmiş bir insan olarak hep ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüm. Türkiye’de ülkesini ve bayrağını seven birinci sınıf vatandaş olarak siyaset yapılacak yer MHP’ydi. Devlet (Bahçeli) Bey’in beyefendi kişiliğinin de payı var seçimimde."

"BANA MHP'Yİ BASAMAK OLARAK KULLANIYOR DİYENLER VAR"

İstanbul Üniversitesi Alman Filolojisi mezunu olan Arzu Erdem, kendisini yeterince ülkücü bulmayanlara ise,  "Bana 'MHP’yi basamak olarak kullanıyorsun' diyenlere de şunu söyleyeyim: MHP basamak olarak kullanılacak en son parti. Zoru seçtim ben. İsteseydim şimdiye kadar AKP’den de CHP’den de aday olabilir, Meclis’e girebilirdim. Ki teklif de almıştım" yanıtını verdi.

 

Çılgın projelerin mimarı: Gülay Yedekçi Arslan

CHP ’de yapılan ön seçimde sürpriz yaparak İstanbul 2. Bölge’den birçok tanınan ismin önünde 3. sırada çıkmayı başaran Yüksek Mimar Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi Arslan ilginç projelerin mimarı olarak biliniyor. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Yedekçi 1992 yılında bu yana CHP örgütü içinde çalışıyor. Fatih'de Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. CHP İl Merkezinde Gençlik Yeniden Yapılanma toplantıları düzenledi. İl Kongre Delegesi, Kıraç Belediye Başkanı aday adayı, 2001 yılında CHP Parti İçi Eğitim Programının düzenleme sorumlusu olarak hizmet verdi. 2009-2014 yılları arasında Fatih Belediye Meclis Üyeliği yaparken İmar Komisyonu ve Kültür varlıklarını koruma komisyonunda görev aldı. Projeler üretimi amacıyla oluşturulan Genç Akademisyenler Hareketi’nin kurucu başkanlığını yaptı. 

EKOLOJİK KADIN KÖYÜ 

Yelekçi’nin ‘çılgın’ projelerinden biri de Harran’da  ‘Ekolojik Kadın Köyü’ projesi.  Yedekçi’nin  çizdiği ve  Harran’da Şiddet mağduru kadınların yaşayacağı “Ekolojik Kadın Köyü”ün Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz tarafından bağışlanan 10 bin metrekare arazi üzerine kurulmasını planlanıyor. Köy, kadınlara kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destek sağlamayı amaçlıyor. Sürdürülebilir ve erişilebilir tasarım ilkeleriyle oluşturulan bir projeyi de tasarlandı. “Gelecekte yer altı şehirlerine ve denizlerde yaşam gibi farklı yaşam alanı arayışına gereksinim duyulacak” ilkesi ile hareket eden Dr. Yedekçi’nin projeleri arasında geleceğin kentlerini tasarlamak da var, böyle bir durumda da çağdaş ve teknolojik yapım sistemleriyle bu gereksinimler çözülecek” diyor.

ENGELLİLER İÇİN ‘TURUNCU BAYRAK’LI BİNALAR

  “Tıpkı plajlar için uygulanan Mavi Bayrak gibi yapılarda da Turuncu Bayrak uygulaması gerçekleştirilebilir” diyen Yedekçi Arslan projeyi “Binaların engelsiz olduğunu göstermek için turuncu bayrak verelim diyoruz. Bunu da çeşitli flamalarla belirleyelim. Her yaş grubundan ve her sağlık koşulundan insanın yaşayabileceği huzurlu ve konforlu mekanları yaratabilirsek engelli yaşamın önündeki büyük engeli de aşmış oluruz” diye açıklıyor.


AK PARTİ, İSTANBUL 3.BÖLGE MİLLETVEKİLİ HALİS DALKILIÇ

1968 yılında Malatya'da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Malatya'da yaptı.

1986 yılında İstanbul'a taşınarak ticari hayatına başladı.Yüksek öğrenimini ekonomi Alanında tamamladı
Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görevler alarak sosyal ve ekonomik çalışmalar yaptı. 
Siyasi hayatına Refah Partisi Gençlik Kolları'nda başladı.
1999 Yılında Fazilet Partisi'nden Zeytinburnu İlçe Belediye Meclis Üyeliği, Grup Başkanvekilliği ve Belediye Başkan Vekilliği, 2004 yılında AK Parti'den Küçükçekmece Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Vekilliği, 2009 yılında AK Parti Başakşehir'den Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve İBB Encümen Üyeliği görevlerinde bulundu.

2009 Yılında 3. Olağan İl Kongresi ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 4,5 yıl AK Parti İstanbul İL Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı olarak görev üstlendi ve bu görevini 25 Dönem Milletvekili adaylığı için istifa ettiği tarihe kadar sürdürdü.

Almanca bilen Halis DALKILIÇ evli ve üç çocuk babasıdır.
 

 
Anahtar Kelimeler:meclisteki, malatyalı, milletvekilleri, halis, dalkılıç, gülay, yedekçi, hüdakay,
Kaynak / EditörMalatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Devlet Bahçeli: Fırat'ın Doğusu ateşe verilmeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Azerbaycan'a vize kalkıyor.

Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Azerbaycan'a vize kalkıyor.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Türkiye, Özbekistan ile 27 farklı alanda iş birliği yapacak
Bakan Turan'dan AK Parti'ye ziyaret
Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ için ortak soru önergesi
Diğer Başlıklar

Avşar, Malazgirt Zaferinin yıl dönümünü kutladı
Trafik kazası 2’si ağır 4 yaralı
Malatya'da 39 kaçak göçmen yakalandı
Kadına karşı işlenen cinayetin cezası, ölümden sonra da devam eder
7. Ana Jet Üstü Komutanından veda ziyareti
Başkan Çınar, Dilek Mahallesindeki çalışmaları inceledi
Malatya'da bıçaklı kavga: 1 yaralı
Kuru kayısı lisanslı depo projesi hayata geçiyor
Malatya Barosundan kadın cinayetlerine tepki
Malatyalı şehit son yolculuğuna uğurlandı
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1,33ms