malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Ağustos 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 35°°C
Haber Detayları

Arınç´tan dershane açıklamas

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dershane dernek temsilcileri ve bazı dershane sahipleriyle bir araya geldi. Kendi çocuklarının da dershaneye gittiğini ve halen dershanede çocukları olan birçok milletvekili ve bakan bulunduğunu hatırlatan Arınç, "Kaldırmak gibi bir kötü düşüncemiz yok" dedi. Arınç fitne kelimesini de arzu etmeyerek kullandığını söyledi.

Güncel Haberi - 04 Aralık 2013 Çarşamba - 00:00
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dershane dernek temsilcilerini kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina?da gerçekleşen kabul öncesi Başbakan Yardımcısı Arınç ve dershane dernek temsilcileri ortak basın açıklaması yaptı. Toplantıya; Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Başkanı Faruk Köprülü, Özel Öğretim Kurumları Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Güven Dershane Sahipleri Derneği (GÜVEN-DER) Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Üyesi ve Sınav Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özer ve TÖDER Yönetim Kurulu Üyesi Açı Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ulusal katıldı.

KONU GİDEREK BÜYÜDÜ

Son günlerde hükümet ve dershaneler arasında arzu edilmeyen bir tartışma ortamının doğduğunu belirten Arınç, ?Bu tartışma ortamında ne yapmak istediğimiz, neyi nasıl yapmak istediğimizde çok belli ve açık olmadı. Bu konu giderek büyüdü ve hoş olmayan bir takım sözler ve davranışlar ortaya çıktı. 15 gün önceki bakanlar kurulunda meselenin yeniden ele alınmasını, dershanelerimizin, öğrencilerimizin ve öğretmeleri ve onları temsil eden meslek kuruluşları ile tüm paydaşlarla birlikte yeniden ele alınmasını ve sonucuna göre hükümetimizin bir karar vereceğini ifade etmiştik. Dün uzun çalışmalar ve bakanımızın takdimi, konu üzerinde bakan arkadaşlarımızın sunumu ile mesele enine boyuna tartışıldı. Aldığımız kararları ben açıklamadım.? diye konuştu.

HİÇ BİR HUSUMET İÇİNDE DEĞİLİZ

Kendi çocuklarının da dershaneye gittiğini ve halen dershanede çocukları olan birçok milletvekili ve bakan bulunduğunu hatırlatan Arınç, ?Bunlar, Türkiye?nin bir parçası oldular. Eğitim sistemimizin bir parçası oldular. Bunlara karşı bir husumet içinde değiliz yani dershanelerimizin kötü kurumlardır haşa bunu ortadan kaldırmak gibi bir kötü düşüncemiz yok. Sadece yeni eğitim sistemi içinde dershanelere olan ihtiyacın giderek azalacağını daha çok okullaşma ihtiyacımızın artacağını düşündük ve bir özendirme ile bir teşvik ile acaba dershanelerimiz bu birikimlerini okula dönüşme yolunda kullanabilirler mi diye bir düşüncemiz oldu.? şeklinde konuştu. 

Zaman zaman hiç hoş olmayan, doğru da olmayan kapatma ve kapatılma gibi tabirlerin kullanıldığını ifade eden Arınç, ?Allah biliyor, milletimiz de bilsin ki bunları zorla kapatmak veya kapatmaya zorlamak gibi bir düşüncemiz asla yoktur. Bunlar hür teşebbüstür.? diye ifade etti. 

BAKANLIKLA ORTAK ÇALIŞMA YAPILACAK

Dershaneler konusunda aklı selimle ve rasyonel hareket edeceklerini ifade eden Arınç, ?Meseleye ideolojik bakmıyoruz, böyle bakmadığımızın ispatı da arkadaşlarımızın katkılarını önemsemekte. Rasyonel baktığımız zaman ne olabilir konusu üzerine bakan ve bürokratlar çalıştı, arkadaşlarımızın önerilerini dikkate aldı ve bir geçiş süreci içinde zarar görmeden sektör bu dönüşüm gerçekleşebilir mi? Ocak ayından başlayarak, Eylül 2015?de 2015-2016 eğitim öğretim dönemine kadar dershanelerin varlığını sürdürmesi açık lise, akademik lise, özel okul veya kolej önerilerinden hangisinin tercih edileceği ile ilgili bakanlığımızla müşterek bir çalışma yapılacak.? açıklamasında bulundu. 

ÖNERİLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Artık bundan sonraki süreçte kanunlaşma aşaması ve sonrasında dershane temsilcileri ve katılmayı isteyen sektör temsilcileri ile beraber çalışacaklarını hatırlatana Arınç, ?Onların önerileri ve yol göstermeleri bizim için önemlidir. Meseleye kategorik ve ideolojik bakmadığımızın ispatı olarak, el ele vererek bu meseleyi çözeceğiz.? dedi. 

FİTNE KELİMESİNİ İSTEMEYEREK KULLANDIM

Dershane temsilcilerinin bakanlık ile işbirliği yapacağını dile getirdiklerini vurgulayan Arınç, ?Ben üzüldüğüm bir konu, bunu daha evvel başarmalıydık. Bu kavga, bu gürültü olmadan, diyelim ki 1 yıl önceden, 6 ay önceden bizim böyle bir çabamız olacak siz ne düşünüyorsunuz, nasıl yapabiliriz diye. Milli Eğitim'de bugüne kadar 5 bakan arkadaşımız görev yaptı, kendi sorumluluk dönemlerinde çok büyük hizmetler de yaptılar ama bu adım bu dönemde atıldı. Son Milli Eğitim Bakanımız, Başbakanımızın talimatı ile bu işe henüz yeni başladı. Gecikmişte olsa bir işbirliğinin bundan sonra da devam edecek olmasını önemsiyorum. İkinci üzüntüm fitne kelimesini istemeyerek ve arzu etmeyerek kullandım. Bu iki taraf arasında değil yani dershaneler camiasından bir fitne çıkarılmış hükümet tarafından bu fitneye iştirak edilmiş gibi bir algılama çok yanlış olur. Ama birileri bu tartışma içinden bin siyasi sonuç çıkarmış, istemiş olabilirler. Bunu da görüyoruz. Bazı yayınlardan, bazı yorumlar, bazı haberlerden ve bazı twitlerden görüyoruz. "

HESAPLAŞMALAR DERSHANE ÜZERİNDEN YAPILMAMALI

"Çok yüz kızartıcı, insanı şaşırtıcı gelişmeler oldu. Tartışma dershane boyutundan çıktı" diyen Arınç şöyle devam etti: "Ben ne dershaneleri temsil eden şu cemaat, şirket ve birlik adına bunu söylemiyorum ama birileri durumdan vazife çıkarmak suretiyle iki tarafın bu karşı karşıya gelişini bir fitne ateşine döndürme gayretine girdi. Ne biz hükümet olarak ne dershane olarak iki paydaşın bu fitneyi söndürme gayretinde olmalı. Onlar bunları çıkarmış değil, bunu herkes rahatlıkla bilmeli. Bel altına vuruşlar bu vesileyle ortaya çıktı. Bir takım yayınların, bir takım konuşmaların bir takım hesaplaşmaların dershaneler üzerinden yapılmaması lazım. Çünkü bu bizim gençliğimiz ve eğitimimizle ilgili. Biz hükümet olarak yanlış yapmamaya gayret ediyoruz. Ama yanlışımız varsa bunu eleştiri ile yapabilirsiniz gelip söyleyerek yapabilirsiniz. Her zaman kapılarımız açık. Arkadaş bu medeni davranışı gösterdi bir takım insanlardan göremediğimizi ifade edeyim. Bugün olumlu bir sonuç meydana geldi. Pazartesi günündeki açıklamanın ardından olumlu herkesin yeni bir ümide kapıldığı, gittikçe artan çatışma ve kızgınlığın tamamen bittiğine yönelik işaretler almamız sizleri de bizleri de çok mutlu etti. Dilerim bu yeni anlayış içinde meselelerimizi bundan sonra daha iyi bir işbirliği ile götürelim."

TEŞEKKÜR ETMEK LAZIM

Dershanelerin sadece test öğreten, test çözümüne yönelik başarıyı veya beceriyi kazandırmaya yönelik unsur olarak görülebileceğini ancak kendisinin dershaneleri gençler için çok önemli bir sosyalleşme alanı olarak gördüğünü belirten Arınç, "Bu çocuklarımız nereye gideceklerdi dershane olmasaydı. Ne yapacaklardı, neyle karşı karşıya kalacaklardı. Meseleye sadece eğitim boyutuyla değil biraz da sosyal, kültürel, aile boyutuyla da değerlendirmemiz gerekiyordu. Şüphesiz test çözme teknikleri mevcut okullarımızın sistemi içerisinde de öğrencilerimize kazandırılabilir. Dolayısıyla dershanelerin bugüne kadar yaptıkları şu kadar yıldan bu yana bu çabalara hem teşekkür etmemiz lazım hem de bundan sonra yine eğitim reformunun parçası olacak şekilde dershanelerin artık bir dönüşüm içinde olması gerekiyor" diye konuştu.

akşam

 
Anahtar Kelimeler:malatya, haber,
Kaynak / EditörİHA - Malatya Haber Merkezi

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Malatya’da MOTAŞ biletleri zamlandı
Turgut Özal Tabiat Parkını bayramda 72 bin kişi ziyaret etti
Fırat Çakıroğlu adına kütüphane açıldı

Fırat Çakıroğlu adına kütüphane açıldı
Ülkenin ciğerleri yanıyor! 3 farklı yerde yangın...
Malatya jandarmasından trafikte drone'lu denetim
Malatya belediyesi 254 misafire 11 milyon lira harcamış
Jandarmadan droneli trafik denetimi
Diğer Başlıklar

Malatya'da serinlemek için baraja giren genç boğuldu
Emniyet ekipleri bayramda tedbiri elden bırakmadı
Darende’de Güreş Festivali başladı
Malatya'da uyuşturucu operasyonu: 1 tutuklama
Yeni Malatyaspor Avrupa’ya veda etti
MHP’de istişare toplantısı
Odunlukta başlayan yangın 10 hektar alanı küle çevirdi
Şarampole devrilen iş makinesi alev aldı: 1 yaralı
Malatya’da MOTAŞ biletleri zamlandı
Turgut Özal Tabiat Parkını bayramda 72 bin kişi ziyaret etti
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,50ms